اخذ اقامت ترکیه

مقدمه

ترکیه کشوری واقع در آسیا است که با کشورهایی مانند نخجوان، یونان و ارمنستان مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور شهر آنکارا و بزرگ‌ترین شهر آن استانبول است. این کشور به دلیل آب و هوای خوب و جلگه‌ای و شرایط زندگی مناسب یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت ایرانیان است. از لحاظ مساحت و وسعت، ترکیه در جایگاه سی و هفتم دنیا قرار دارد. جمعیت این کشور تقریباً 82 میلیون نفر است، زبان رسمی مردم این کشور زبان ترکی و واحد پول آن‌ها لیر ترکیه است. کشور ترکیه به علت پایین بودن هزینه‌های زندگی توانسته توجه بسیاری از افراد علاقه‌مند به مهاجرت را به خود جلب کند. در ادامه این مقاله به بررسی روش‌ها و راه‌های مهاجرت به ترکیه می‌پردازیم و با شرایط هرکدام به طور جداگانه آشنا می‌شویم.

بررسی روش‌های اخذ اقامت ترکیه

متقاضیان و علاقه‌مندان مهاجرت به ترکیه در ایران کم نیستند زیرا رفتن به ترکیه از ایران در اغلب موارد نیازی به ویزا ندارد. البته تنها دلیل انتخاب ترکیه به عنوان کشور مقصد برای مهاجرین، بدون ویزا بودن آن نیست، بلکه نزدیکی به ایران هم از دلایل مهم انتخاب مهاجرت به این کشور است. راه‌های دریافت اقامت ترکیه مانند کشورهای دیگر متعدد و بسیار است. مهم‌ترین و قابل‌ توجه‌ترین روش‌های مهاجرت و دریافت اقامت این کشور از طریق ویزای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری است. یکی از بهترین روش‌ها خرید خانه به مبلغ 250 هزار دلار در ترکیه است که شما را به دریافت اقامت دائم این کشور می‌رساند.

اقامت ترکیه
اخذ اقامت ترکیه

دریافت اقامت ترکیه از طریق ویزای کاری

یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت به ترکیه، اقدام از طریق ویزای کاری است. متقاضیان در این روش باید یک پیشنهاد کاری معتبر و قانونی از طرف یک کارفرمای ترکی دریافت کرده باشند تا بتوانند ویزای کاری این کشور را اخذ کنند. برای دریافت پیشنهاد کاری، ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به ویزا به مدت 90 روز در این کشور اقامت کنند و به صورت حضوری دنبال کار بگردند و یا می‌توانند از طریق وب‌سایت‌های کاریابی معتبر در ترکیه اقدام به پیدا کردن کار مناسب در این کشور کنند.

در صورتی که متقاضی بتواند کار موردنظر خود را در این کشور پیدا کند، کارفرما باید درخواست خود را مبنی بر جذب نیروی کار خارجی در سایت وزارت کار ترکیه ثبت نماید. پس از آن فرد متقاضی 90 روز مهلت دارد تا مدارک خود را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کند و اقدام به دریافت ویزای کاری این کشور نماید. میزان نرخ بیکاری در ترکیه بالا است، به همین دلیل پیدا کردن کار مناسب در این کشور کار آسان و راحتی نیست و مسلماً افرادی که به زبان ترکی مسلط باشند شانس بیشتری برای پیدا کردن کار دارند. از مشاغل و حرفه‌های مورد نیاز ترکیه می‌توان به مهندس کامپیوتر و کارشناس مسائل اقتصادی اشاره کرد.

دریافت اقامت ترکیه از طریق ویزای تحصیلی

یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق تحصیل است. تحصیل در ترکیه به دلیل پایین بودن هزینه‌ها مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت با این روش قرار گرفته است. همچنین از رشته‌های پرطرفدار و موردنیاز در ترکیه می‌توان به روان ‌شناسی، زبان و ادبیات ترکی، زمین‌ شناسی و مهندسی IT اشاره کرد. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید رزومه و مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. در صورت تأیید مدارک توسط دانشگاه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مهاجرت به کانادا دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد. از انواع این روش‌ها می‌توان به ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید اوراق قرضه دولتی و خرید ملک در ترکیه اشاره کرد. شرایط موردنیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن حداقل 18 سال سن برای متقاضی الزامی است.
 • حداقل مبلغ موردنیاز برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت 1500000 لیر است.
 • برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک نیز حداقل 250 هزار دلار سرمایه لازم است.

افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند، می‌توانند در صنایع سودآور این کشور مانند پوشاک، اتومبیل و کشاورزی سرمایه گذاری کنند. البته لازم به ذکر است که افراد با پرداخت مبلغ کمتر می‌توانند برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی و کانادا به جای ترکیه اقدام کنند. زیرا بر خلاف ترکیه این کشورها دارای مزایایی مانند امنیت بالا و ثبات اقتصادی بیشتر هستند.

دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

همانطور که گفتیم یکی از روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک است. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک سریع‌ترین روش دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور است. در اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، فرد متقاضی با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار در ترکیه می‌تواند ظرف مدت 3 ماه پاسپورت و اقامت دائم این کشور را دریافت کند. البته اگر بتواند این مبلغ را تا 500 هزار دلار افزایش دهد دریافت پاسپورت و اقامت برای وی آسان‌تر می‌شود.

دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به ترکیه، ازدواج با فردی است که تابعیت این کشور را دارد. طبق قوانین ترکیه برای ازدواج در این کشور پسر و دختر باید حداقل 18 سال تمام سن داشته باشند و ازدواج با افراد زیر 18 سال طبق قانون ترکیه کودک آزاری محسوب می‌شود. همچنین برای ازدواج در این کشور افراد باید ثابت کنند که ازدواج آن‌ها بر پایه علاقه است و صرفاً برای دریافت اقامت این کشور نیست. در این روش ابتدا به فرد متقاضی 3 تا 5 سال اقامت موقت داده می‌شود و اگر ازدواج آن‌ها ادامه پیدا کند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد

در حقیقت دو روش برای دریافت اقامت و تابعیت ترکیه از طریق تولد وجود دارد. یکی از این روش‌ها سیستم خاک است، این سیستم به این معنی است که کودکانی که در ترکیه متولد شوند تابعیت این کشور را دریافت می‌کنند و این که والدین کودک حتماً تبعه ترکیه باشند یا خیر اهمیتی ندارد. روش دوم سیستم خون است که طبق آن، تابعیت کودک وابسته به تابعیت والدین است. یعنی اگر والدین کودک تابعیت ترکیه را داشته باشند، کودک نیز از ابتدا تابعیت این کشور را به دست می‌آورد. طبق قوانین ترکیه تنها سیستم خون در این کشور قانونی است و در نتیجه مهاجرت به ترکیه از طریق تولد کودک امکان‌پذیر نیست.

دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی به دلیل خطرات موجود در این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و اطلاعات ذکر شده تنها برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه است. در حقیقت پناهنده کسی است که به دلایل مختلف مانند عدم امنیت جانی امکان زندگی در کشور خود را ندارد و نمی‌تواند از روش‌های قانونی برای دریافت اقامت اقدام کند، در نتیجه پناهنده می‌شود. طبق قوانین کشور ترکیه پناهندگان امکان کار و یا تحصیل در این کشور را ندارند. متقاضیانی که قصد دارند پناهنده کشور ترکیه شوند باید بعد از گذراندن شرایط سخت در راه و پرداخت هزینه‌های بسیار برای پناهندگی در ترکیه، پس از رسیدن به خاک این کشور درخواست پناهندگی خود را به پلیس ترکیه ارائه کنند. در صورت موافقت با درخواست، آن‌ها می‌توانند در کمپ‌های موجود در ترکیه اقامت داشته باشند. توجه داشته باشید که این روش به دلیل خطرات جانی و ضرر مالی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

ساده‌ترین راه مهاجرت به ترکیه

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه مهاجرت به ترکیه است. زیرا تنها با این روش است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن یعنی ظرف سه ماه می‌توانید پاسپورت خود را دریافت کنید. در روش دریافت اقامت از طریق خرید ملک هرچه سرمایه اولیه شما بالاتر باشد، سریع‌تر به اقامت دائم ترکیه می‌رسید. آسان‌ترین راه مهاجرت به ترکیه نیاز به تخصص، مهارت، تسلط به زبان ترکی استانبولی و تحصیلات دارد. در صورتی که حرفه یا مهارت خاصی دارید می‌توانید به آسانی برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید.

ارزان‌ترین راه مهاجرت به ترکیه

به طور کلی ارزان‌ترین راه مهاجرت به ترکیه، نیازمند تسلط به زبان ترکی، داشتن تخصص و مهارت، تحصیلات و سرمایه است. اجاره ملک یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت ارزان قیمت به ترکیه است. زیرا اگر بخواهید به خرید ملک یا ثبت شرکت فکر کنید، باید گردش مالی بالا و توانایی اداره یک کسب و کار را داشته باشید. در مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک به فرد اقامت یک ‌ساله توریستی داده می‌شود که قابلیت تمدید نیز دارد. در صورت داشتن مجوز اقامت توریستی در ترکیه، می‌توانید بدون پرداخت هزینه سنگین با رعایت برخی شرایط و ضوابط اقامت خود را تمدید کنید.

سریع‌ترین راه مهاجرت به ترکیه

در انتخاب سریع‌ترین و بهترین راه مهاجرت به ترکیه، شرایط افراد بسیار تأثیرگذار و مهم است. اما به طور کلی دریافت اقامت از طریق تحصیل در ترکیه سریع‌ترین راه ورود به این کشور است. برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنید. علاوه بر این روش برخی ازدواج با تبعه ترکیه را سریع‌ترین راه مهاجرت به این کشور می‌دانند، زیرا هیچ مسئولیت خاصی بر عهده فرد نیست.

وکیل مهاجرت به ترکیه

سالانه افراد بسیاری از طریق روش‌های مختلف مانند سرمایه گذاری، تحصیل، کار و… به ترکیه مهاجرت می‌کنند. دلیل مهاجرت افراد به کشوری مثل ترکیه، بهره‌مندی از امکانات و خدمات رفاهی بیشتر است. تصمیم گیری و اقدام برای مهاجرت جزو چالش‌های مهم در زندگی است که اگر فرد با موفقیت رو به رو نشود، می‌تواند از نظر روحی و مالی آسیب جدی ببیند. در نتیجه بهتر است برای این موضوع با وکیل مجرب و باتجربه در زمینه مهاجرت مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب و تصمیم را داشته باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای ترکیه

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 90 روز.
 • ارائه کپی از پاسپورت.
 • عکس پاسپورتی تازه گرفته شده.
 • فرم مهاجرت به ترکیه.
 • بیمه درمانی
 • داشتن نامه پذیرش (برای ویزای تحصیلی) و پیشنهاد شغلی (برای ویزای کاری)

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه با توجه به شهر مورد نظر متفاوت و متغیر است. بیشترین هزینه زندگی و گران‌ترین آن مربوط به اجاره و خرید خانه در ترکیه می‌شود. استانبول گران‌ترین شهر در ترکیه است و برای پرداخت اجاره خانه در این شهر باید 20 درصد بیشتر از بقیه شهرها خرج کنید. یک فرد که در ترکیه زندگی می‌کند به غیر از هزینه مسکن با اختصاص مبلغ 2 هزار لیر در ماه می‌تواند زندگی خود را اداره کند.

هزینه مهاجرت به ترکیه

میزان هزینه مهاجرت به ترکیه با توجه به مسیر مهاجرتی فرد متفاوت و متغیر است. در حقیقت هر چه فرد تخصص، مهارت و سرمایه بیشتری داشته باشد، می‌تواند در هزینه‌های مهاجرتی خود صرفه جویی کند. به عنوان مثال ترکیه یکی از کم‌هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل است، شهریه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی 1000 دلار و به زبان انگلیسی 1500 دلار می‌شود.

مزایای مهاجرت به ترکیه

 • ترکیه دارای پاسپورت معتبر است.
 • هزینه زندگی در ترکیه نسب به سایر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است.
 • ترکیه دارای اقتصاد قوی و صنعت توریسم است.
 • در دسترس بودن مواد غذایی سالم و طبیعی یکی از مزایای زندگی در ترکیه است.
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین ‌المللی در ترکیه برای مهاجران وجود دارد.
 • ترکیه دارای آب و هوای عالی برای زندگی است.
 • از لحاظ فرهنگی شرایطی مشابه با ایران دارد.
 • شبکه حمل ‌و نقل بسیار قوی دارد.

جمع بندی مهاجرت به ترکیه

ما در این مقاله به بررسی جامع شرایط و روش‌های مهاجرت به ترکیه پرداختیم با روش‌های قانونی و معتبر آن آشنا شدم. همانطور که گفتیم راه‌های بسیاری برای دریافت اقامت ترکیه و مهاجرت به این کشور وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود بهترین و مناسب‌ترین روش را برای مهاجرت انتخاب کنید. مطمئن‌ترین و بهترین راه مهاجرت به این کشور و دریافت پاسپورت در کمترین زمان ممکن، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک است.

 

 

 

 

 

 

بیش از 6000 پرونده موفق!