تحصیل در کانادا

فهرست موضوعات

در کشور کانادا دانشگاه‌های بسیار عالی وجود دارد که توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جلب کرده است.مهاجرت تحصیلی به کانادا، دارای مزایای زیادی است
بر اساس چندین بررسی و مطالعه انجام شده توسط سایت educations.com جهت دریافت بهتر نظرات دانشجویان در تحصیلات بین المللی اعلام شد که کانادا از آمریکا پیشی گرفت و در رتبه‌ی نخست محبوبیت بین دانشجویان قرار گرفته است. در ژانویه 2018، آمریکا محبوب‌ترین مقصد برای دانشجویان بین المللی برای این ویزای موقت بود. اما آمریکا در اکتبر 2020 به رتبه‌ی سومین کشور محبوب نزول کرد.

تحصیل در مدارس کانادا (ویزای تحصیلی کانادا)

1. تحصیل در مدارس کانادا (ویزای تحصیلی کانادا)

سن تحصیل فرزندان در مدارس کانادا از ۵ سالگی شروع می‌شود و ۱۲ سال به طول می‌انجامد. مدارس کانادا  دو سطح ابتدایی (Elementary)  تا مقطع ششم و بعدی دبیرستان (High School)  از مقطع هفتم تا دوازدهم را شامل می شوند.

 •  دولتی
 •  خصوصی
 • شبانه روزی

در همه این مدارس، ثبت نام برای دانش‌آموزان بین‌المللی امکان‌پذیر می‌باشد. سال تحصیلی در کانادا دو نیمسال پاییزه (سپتامبر- شهریور) و زمستانه (فوریه- بهمن) می‌باشد. جهت ثبت نام حداقل ۶ ماه قبل از شروع هر ترم باید اقدام نمود.   اخذ ویزای تحصیلی کانادا بین ۱۲ تا ۱۶ هفته زمان می‌برد.

دانش‌آموزانی که زیر سن قانونی هستند، الزامات خاصی برای تحصیل در کانادا نیاز دارند. در برخی از استان‌های کانادا 18 سالگی و در برخی 19 سالگی سن قانونی می‌باشد. برای اینکه دانش ‎آموزان بتوانند به تحصیل در این کشور بپردازند، والدین یا سرپرستان قانونی باید ثابت کنند که فرزند آن‌ها مراقبت و پشتیبانی لازم را در طول اقامت خود در کانادا دارد.

دانش آموزان باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

• یا با والدین یا سرپرست قانونی خود به کانادا بیایند.
• یا یک سرپرست در کانادا داشته باشند.
سرپرست، یک شخص بزرگسال است که باید شهروند کانادایی باشد یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد و مسئولیت دانش آموز را برعهده گیرد. داشتن سرپرست برای افراد زیر 17 سال و بالاتر، اختیاری است، اما افسر پرونده می‌تواند بسته به پرونده شخص این مورد را الزامی سازد. دانش آموزان باید پیش از ورود به کانادا برای ویزای تحصیلی درخواست دهند.
نکته بسیار مثبت در خصوص تحصیل در مدارس این است که یکی از والدین دانش آموز نیز می‌تواند به عنوان همراه، ویزای کانادا را دریافت کند و فرزند خود را در زمان تحصیل در کانادا همراهی نماید.

البته لازم به ذکر است که همراه دانش آموز اجازه کار در کانادا را ندارد و ویزای همراه برای وی آثار اقامتی در پی ندارد. توضیحات کامل‌تر در بخش مربوط به خود ( قسمت مدارس همین مجموعه ) شرح داده شده است.

 

 

شرایط لازم جهت ثبت نام در مدارس کانادایی

 • معدل و نمرات با سطح خوب یا ۱۵ به بالا
 • – فرزندانی که زیر ۱۸ سال سن دارند می‌توانند به همراه یکی از والدین (Guardian) وارد خاک کانادا شوند.
 • – ارائه توانایی مالی والدین جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی فرزند در کانادا
 • – مدرک زبان نیازی نیست.
لازم جهت ثبت نام در مدارس کانادایی

لازم به ذکر است که فقط یکی از والدین به عنوان سرپرست (guardian)  میتواند همراه فرزند خود با ویزای توریستی وارد کانادا شود که این ویزا به او اجازه کار نخواهد داد.

داشتن کفیل جهت پذیرش برای دانش‌آموزان الزامی نیست ولی به پرونده شما کمک بسزایی می‌کند. کفیل وظیفه‌اش ایجاد ارتباط بین مدرسه و والدین دانش‌آموز می‌باشد که این فرد باید شهروند و مقیم دائم کانادا  باشد. در مقطع ابتدایی با توجه به آدرس سکونت کفیل، مدرسه فرزند شما مشخص می‌گردد ولی در مقطع دبیرستان  مدرسه را خانواده‌ها به طور مستقیم می‌توانند انتخاب کنند .

 

 

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

تحصیل در دبیرستان کانانا

تحصیل در دبیرستان‌های کانادا برای متقاضیانی در رده سنی 14 تا 19 سال امکان‌پذیر است و شخصی‌که متقاضی تحصیل در دبیرستان‌های کانادا است، باید بتواند انگیزه نامه قوی در خصوص علت و دلیل تحصیل در این کشور را ارائه دهد. با این توضیح می‌توان گفت که کانادا از دانش آموزان با انگیزه و با استعداد برای تحصیل در دبیرستان‌های این کشور استقبال می‌کند. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا دوزبانه بوده و شخص علاه بر اینکه زبان انگلیسی را به خوبی می‌آموزد در کنار آن به یادگیری زبان دیگری نیز می‌پردازد.

تحصیل در دبیرستان های کانادا و نظام آموزشی در این مقطع

در کانادا آموزش و پرورش و سیستم آموزشی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار می باشد. مسئولیت تأمین سیستم آموزشی با دولت های فدرال، استانی و محلی می باشد و هر استان مسئول نظارت بر سیستم آموزشی خود می باشد. به طور معمول دانش آموزان از سن 6 سالگی و در برخی استان‌ها از 5 سالگی تحصیل خود را شروع می‌کنند و تا سن 16 سالگی تحصیل به صورت اجباری است که در برخی از استان‌هایی نظیر منیتوبا، نیوبرانزوئیک، اونتاریو سن اجبار تحصیل تا 18 سالگی است. توجه داشته باشید که گاهی در برخی ایالت‌ها سن شروع مدرسه و سن پایان متفاوت است. به طور معمول در اکثر مناطق کانادا، دانش آموزان 180 تا 190 روز در سال به تحصیل مشغول هستند و  شروع سال تحصیلی به صورت رسمی از سپتامبر آغاز و در ژوئن به پایان می‌رسد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در دبیرستان های کانادا

برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا شما نیاز به داشتن ویزای تحصیلی دارید. اخذ ویزای تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در دبیرستان‌های کانادا منوط به تکمیل و ارائه مدارکی است که به صورت آنلاین در سایت سفارت کانادا ثبت می‌گردد. پروسه درخواست وقت سفارت کانادا 2 ماه به طول می‌انجامد. به همین دلیل دقت داشته باشید که در DEAD LINE  مناسب برای پذیرش در دبیرستان‌های کانادا اقدام نمایید تا فرایند ویزا به موقع انجام پذیرفته و شما در زمان مقرر وارد کلاس‌های خود شوید. زمان درخواست برای پذیرش در دبیرستان های کانادا به طور معمول در بهار و پاییز هر سال است. مدارک مورد نیاز اخذ ویزا برای تحصیل در دبیرستان های کانادا عبارتند از :

دبیرستان

 

پس از ارائه مدارک لازم و ثبت نام در سایت متقاضی باید برای انگشت نگاری و ثبت آن به مرکز درخواست ویزای کانادا VFS  مراجعه کند. با توجه به اینکه این مرکز در ایران موجود نیست، شخص جهت انگشت نگاری می‌تواند به VFS در کشورهای اطراف نظیر ترکیه و امارات مراجعه نماید.

VFS *یک شرکت خصوصی که وظیفه رسیدگی به پرونده های مهاجرت و همچنین جمع آوری مدارک ارائه کلیه خدماتی که مربوط به ثبت اثر انگشت و عکاسی چهره (بیومتریک) برای تسهیل خدمات کنسولی بر عهده دارد.

 

این مطلب را از دست ندهید:            تحصیل در ترکیه

 

تحصیل در دبیرستان های کانادا و یادگیری زبان

تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا به این صورت است که کانادا به علت پیشرفت تحصیلی ، برنامه‌های مقرون به صرفه، فرهنگ مهاجر پذیری  و طبیعت زیبا، کانادا بیش از ۱۷۵،۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی را در هر سال جذب می‌کند. کسانی‌که مایل به تحصیل زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (English as a Second Language) یا به اختصار ESL  یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (FSL) هستند ، به احتمال زیاد کانادا را به عنوان مقصد ویژه‌ای می‌دانند، زیرا این کشور به طور رسمی دو زبانه است.

تاریخچه دو زبانه بودن کشور کانادا، بازتاب و علاقه در میان کانادایی‌ها در یادگیری زبان دوم را ایجاد کرده است. هم‌چنین تعداد زیادی از مهاجران تازه وارد کشور نیاز به مهارت در هر دو زبان رسمی دارند. در نتیجه، دانشجویان بین‌المللی یک انتخاب بسیار عالی از مؤسسات کانادایی ارائه آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی خواهند داشت.

دانش آموزان متقاضی  تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا می‌توانند به علت علمی یا شخصی، ESL یا FSL را در یک مدرسه دانشگاه،کالج یا مدرسه خصوصی در کانادا ادامه دهند . طیف گسترده‌ای از برنامه‌های ESL موجود در کانادا وجود دارد که به دانش آموزان متقاضی تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا کمک می‌کند تا مهارت‌های صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن را در تمام سطوح مهارت به دست بیاورند. برنامه‌های تجاری و یا اجرایی انگلیسی به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی را برای محل کار یاد بگیرند.

دانش آموزان با توجه به مطالعات پس از دوره متوسطه و تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا در مرحله بعد ممکن است علاقه‌مند به دوره‌های آمادگی دانشگاهی انگلیسی باشند که واژگان، نوشتن و سایر مهارت‌های تحصیلی را (reading, listening, writing, speaking) در بر می‌گیرد.  همچنین دوره‌هایی برای آمادگی برای آزمون‌های مهارت زبان مانند TOEFL وجود دارد.

لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دبیرستان در مؤسسات کانادایی که FSL را ارائه می‌دهند در استان کبک قرار دارند،  در حالیکه حدود ۸۰ درصد از جمعیت فرانسه ، زبان فرانسه صحبت می کنند. نزدیک به ۹ میلیون کانادایی به زبان فرانسه صحبت می‌کنند که ۲۶٪ آنها در خارج از کبک زندگی می‌کنند. دانش آموزان FSL می‌توانند مکالمه، واژگان، مهارت‌های خواندن و نوشتن فرانسوی را به دست آورند، چه مبتدی باشند و چه در جهت بهبود مهارت‌های آن‌.

کانادا برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت ESL و FSL ، آموزشهای شدید، اردوهای تمرین زبان یا برنامه‌های تعطیلات را فراهم می‌کند که شامل آموزش زبان با فعالیت‌های گشت و گذار و فرهنگی است. بعضی از مدارس برنامه‌هایی برای پیشرفت کار و تحصیل دانش آموزان در نظر میگیرند که برای تمرین مهارت‌های خود در محل کار نیاز دارند.

.

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

مشاوره در باراد رایگان است

اگر مایل به مهاجرت هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید بهتر است برای آشنایی اولیه مطالب موجود در سایت را مطالعه نموده

یا فرم ارزیابی اولیه مهاجرت را در وبسایت ما پر کنید .

در این فرم مشخصات و تحصیلات، میزان دارایی و تخصص و مهارت شما بررسی می‌شود مشاورین ما فرم‌های شما را بررسی نموده

و با شما تماس حاصل می‌نمایند و شما را راهنمایی می‌کنند.

.

تحصیل در دبیرستان های کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی

کانادا نیز مانند سایر کشورها امکان اعطای بورسیه تحصیلی را فراهم کرده است اما لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه تحصیلی که با عناوینی نظیر اسکالرشیپ( (scholarship یا Grant  شناخته می‌شوند، با داشتن شرایط خاص و تنها در بعضی از مقاطع ارائه می شود. مقطع دکترا و پست دکترا و در برخی موارد در مقطع فوق لیسانس امکان اخذ بورسیه تحصیلی با داشتن یک رزومه قوی امکان پذیر است؛ اما دریافت بورسیه برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا از همان ابتدا بسیار سخت و می توان گفت دور از دسترس است. تنها در صورتی‌که شما در دبیرستان های کانادا تحصیل کنید و جزء دانش آموزان برتر باشید و نمرات بالایی را کسب نموده باشید می توانید از تخفیفی که برای سال تحصیلی بعد شما قرار داده می‌شود استفاده نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

تحصیل در دبیرستان‌های کانادا در دو بخش روزانه و به صورت شبانه روزی امکان پذیر است که هر کدام هزینه‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد. هر شخص بر اساس میزان بودجه و تمکن مالی خود می‌تواند برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به صورت روزانه و شبانه روزی اقدام نماید.

ولی قبل از هر چیز شما به عنوان والدین باید موضوع سکونت فرزند خود را در نظر داشته باشید:

اگر شما می‌خواهید فرزند خود را در یکی از مدارس روزانه کانادا ثبت نام کنید باید علاوه بر هزینه تحصیل پیش بینی محل زندگی و هزینه‌های زندگی accommodation وی را نیز داشته باشید. بسیاری از افرادی که دارای اقوام درجه یک و یا دوست و آشنا در کشور کانادا هستند، معمولا فرزندان خود را به آن‌ها می‌سپارند و این افراد را به عنوان قیم فرزند خود معرفی می‌کنند. اما اگر چنین امکانی برای شما وجود نداشته باشد، می‌توان از طریق هوم استی ( ( home stay اقدام کرد

در ادامه این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که Home  stay چیست.

Home stay یا house family

در کانادا خانواده‌هایی وجود دارند که با  نظارت دولت، خانه خود را که دارای یک یا چند اتاق خالی است به صورت اجاره در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند تا به عنوان محل زندگی این دانش آموزان استفاده گردد. معمولا این خانواده‌ها با نظارت دقیق دولت و همچنین خود مدرسه انتخاب می‌گردند. برای انتخاب معمولا مدرسه پروفایل دقیقی از این افراد را در اختیار دانش آموز و والدین قرار می‌دهد. در این پروفایل شغل، لوکیشن خانه، تصاویری از منزل مسکونی و امکانات آن در اختیار والدین قرار می‌دهند و هزینه های Home stay معمولا بسته به نوع خانه و شرایط اتاق و امکانات آن همراه با خورد و خوراک  از 600 دلار  تا 1100 دلار متغیر است.

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی روزانه به همراه home stay

هزینه‌های تحصیل در دبیرستان های کانادا که به صورت روزانه و بین المللی در ارزان‌ترین حالت ممکنه  به اضافه هزینه home stay  بابت یک سال در شهر تورنتو در حدود  28،000 تا 30،000 هزار دلار کانادا است و این هزینه در شهر ونکوور برای مدارس بین المللی روزانه 26،000 دلار در سال است که هزینه‌های home stay  نیز به آن اضافه می‌شود.

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی شبانه روزی( boarding school)

هزینه‌های تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به صورت شبانه روزی (boarding school)  و بین‌المللی بسته به میزان امکانات آموزشی، کلاس‌های فوق برنامه، خدمات رفاهی و تفریحی که در مدرسه ارائه می دهد بسیار متغیر است.

می‌توان گفت این هزینه از 35،000 دلار کانادا تا 45،000 دلار کانادا متغیر است. در ادامه در بحث معرفی دبیرستان های کانادا هزینه های تحصیل در هر مدرسه را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. 

تحصیل در کالج‌های کانادا (ویزای تحصیلی کانادا )

2. تحصیل در کالج‌های کانادا (ویزای تحصیلی کانادا )

دوره‌های کالج‌ها در کانادا، دوره‌هایی هستند که متقاضیان جهت آمادگی بیشتربرای ورود به بازار کار کانادا در آن شرکت می‌کنند. کالج ها معمولا هزینه های نسبتا کمتری در مقایسه با دانشگاه ها دارند و سختگیری کمتری در پذیرش متقاضیان تحصیلی به خرج می دهند. به همین دلیل است که افراد زیادی خواهان تحصیل در کالج های معتبر کانادا هستند. دوره های تحصیلی کالج ها معمولا کوتاه هستند و بیشتر تمرکز بر دروس عملی است تا دروس تئوری. از معتبر ترین کالج های کانادا می توان به کالج جورج براون، کالج سنکا، کالج کمبرین انتاریو و کالج هامبر اشاره نمود.

شرایط لازم

سن

برای تحصیل در کالج شرط سنی خاصی وجود ندارد ولی مناسبترین سن برای دریافت پذیرش از 18 تا 35 سال است.

نمرات متقاضی

ارائه نمرات مقطع قبلی از الزامات موجود در اخذ پذیرش از کالج است که بر طبق آن ممکن است متقاضی ملزم به گذراندن برخی دروس پیش نیاز یا معاف از گذراندن برخی دروس دیگر شود.

نمره زبان

ارائه نمره زبان آیلتس آکادمیک 6 یا 6.5  الزامی  می باشد.البته در صورتیکه نمره متقاضی به حد مورد نیاز کالج نرسد ، امکان گرفتن پذیرش مشروط به گذراندن دوره های زبان وجود دارد گرچه ممکن است شانس دریافت ویزا را برای متفاضی پایین بیاورد.

 • دقت نمایید که در ایالت های فرانسوی زبان مانند کبک متقاضی باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهد.

 

این مطلب را از دست ندهید:            تحصیل در استرالیا

 

شرایط لازم دیگر :

• شهریه یک سال تحصیل در کانادا را داشته باشید.
• تمکن مالی خود برای پرداخت هزینه یک سال زندگی در کانادا را به سفارت ثابت کنید.
• نمره زبان مورد نظر دانشگاه را بگیرید یا در دوره زبان دانشگاه شرکت کنید.
• معدل شما برای کالج باید ۱۲ و برای دانشگاه ۱۳ به بالا باشد.

صرف نظر از اینکه در چه مقطعی قصد تحصیل دارید، ابتدا باید اپلای کنید. چه در مدارس، چه در کالج‌ها و چه در دانشگاه‌ها، پیش نیاز‌های اپلای وجود دارد. این پیش نیاز‌ها معمولا شرایط معدل، شرایط درسی و شرط زبان هستند.
در بیشتر مراکز آموزشی کانادا در صورت نداشتن شرایط کامل، امکان اپلای کاندیشنال (اپلای مشروط) را به شما می دهند. یعنی برای شما نامه‌ی پذیرش مشروط صادر می‌کنند و از شما می‌خواهند که پیش نیازهای تعیین شده را تا زمان خاصی ارائه نمایید.
مدارس کانادا بر اساس سن رده بندی می‌شوند. معمولا مدارس جدولی دارند که با مقایسه سن شما در آن جدول مشخص می‌کنند در کدام پایه تحصیل کنید.
اگر شما از لحاظ سطح زبانی آماده نیستید جای هیچ نگرانی نیست، تمامی مدارس دوره تقویت زبان دارند که گاهی رایگان و گاهی با شهریه مجزا قابل استفاده هستند.

در ضمن برای اطلاع بیشتر از نحوه زبان اموزی و مقاله ”  تحصیلدر کانادا بدون مدرک زبان” را بخوانید

سیستم فارغ التحصیلی از مدارس کانادا هم سیستم متفاوتی با ایران بوده و براساس واحد‌های درسی گذرانده شده در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان خواهد بود. همچنین نسبت به رشته‌ی مورد نظر در دانشگاه باید واحدهای کافی مربوطه را در مدرسه بگذرانید.

هزینه های تحصیل در کالج

هزینه تحصیل در کالج های کانادا متناسب با طول دوره  و دولتی یا خصوصی بودن کالج می باشد. در کانادا دو نوع کالج دولتی و خصوصی وجود دارند که به طبع هزینه تحصیل در کالج عمومی ارزانتر از کالج خصوصی می باشد.  هزینه کالج های دولتی ازسالی  8000 دلار کانادا و کالج های خصوصی از سالی 14000 دلار کانادا شروع می شود که البته در صورت داشتن پذیرش مشروط هزینه دوره های آموزشی زبان هم به آن اضافه می شود.

 • دقت داشته باشید که پس از اخذ پذیرش جهت دریافت ویزای تحصیلی باید تمکن مالی لازم که شامل هزینه های یک ساله زندگی و حداقل هزینه ترم اول تحصیل می باشد را به همراه انگیزه نامه ای قوی که هدف شما از تحصیل در کانادا و برنامه بازگشت شما به کشورتان را نشان می دهد به اداره مهاجرت کانادا ارائه نمایید که در تصمیم گیری افسر پرونده شما نقش بسیار مهمی دارند.

شرایط تحصیل در کالج‌های :

کالج‌ها مراکزی هستند که در آن‌ها سیستم آموزشی بیشتر بصورت عملی بوده و کمتر تئوری آموزش می‌دهند. دوره‌های موجود در کالج‌های کانادا یک تا دو ساله هستند و برای ورود نیاز به دیپلم دبیرستان ایران یا کانادا خواهد بود. سطح زبان مورد نیاز بیشتر کالج‌های کانادا، آیلتس ۵.۵ تا ۶.۵ است و در صورت ضعیف‌تر بودن زبان امکان گذراندن دوره‌های تقویتی پیش از دوره اصلی وجود دارد.
ورود به کالج‌های کانادا محدودیت سنی ندارد و شما با هر سنی می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی کالج اقدام کنید. زیرا کالج‌ها بیشتر روی آماده سازی شما برای شغل مد نظر شما تمرکز دارند و ورود به آن سن و سال نمی‌شناسد.
کالج‌ها گاهی هم نقش پل ارتباطی بین دبیرستان و دانشگاه‌ها را بازی می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه های کانادا (ویزای تحصیلی کانادا)

3. تحصیل در دانشگاه های کانادا (ویزای تحصیلی کانادا)

کانادا به عنوان یکی از کشورهایی که بالاترین سطح آموزشی را دارد میزبان بیش از 190000 دانشجوی بین المللی در سال  می باشد. این کشور به دلیل داشتن بستر مناسب فرهنگی ، آموزشی و رفاهی مورد توجه بسیاری از دانشجویان جهت ادامه تحصیل قرار گرفته است. با تحصیل در کانادا افراد می توانند پس از پایان تحصیلات خود معادل روزهایی که به تحصیل مشغول بودند در خاک این کشور مانده و به جستجوی شغل بپردازند که به آن اجازه ی کار پس از تحصیل (PGWP) گفته می شود این یکی از بزرگترین مزیت های ویزای تحصیلی محسوب میشود زیرا پس از فارغ التحصیلی و با حداقل یک سال کار در کشور کانادا افراد می توانند جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند و به صورت قانونی مقیم کشور کانادا شوند.

سال گذشته، کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین المللی پذیرش کرد. اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند. تنوع دانشجویان بین المللی برای دولت کانادا اولویت دارد. در سال 2019، Building on Success، یک استراتژی آموزش بین المللی جدید (IES ) را راه اندازی کرد. دولت 147.9 میلیون دلار برای این هدف در پنج سال آینده بودجه اختصاص داده است.

شما می توانید با همکاری با ما از طریق برنامه دانشجویان بین المللی ما، شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

از دیگر مزیت های تحصیل در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • هزینه تحصیل پایین تر نسبت به کشورهای دیگر از جمله آمریکا
 • داشتن اجازه کار در حین تحصیل ( معادل 20 ساعت در هفته در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات)
 • امکان به همراه داشتن همسرو فرزند( در صورت تاهل)
 • اجازه کار تمام وقت برای همسر ( در صورت تاهل)
 • تحصیل رایگان فرزند ( درصورت تاهل )

هزینه های تحصیل در مقاطع دانشگاهی کانادا

هزینه دانشگاه ها در هر استان و هر مقطع متفاوت می باشد اما به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از سالی 35000 دلار کانادا، مقطع کارشناسی ارشد از سالی 14000 دلار کانادا و مقطع دکترا از سالی 10000 دلار کانادا شروع می شود و هزینه زندگی دانشجویی را بسته به نوع اسکان دانشجو و استایل زندگی او می توان میانگین بین 800 تا 1400 دلار کانادا تخمین زد.

 

سن متقاضی برای ویزای دانشجویی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی شرط سنی خاصی وجود ندارد اما بهترین زمان ممکن برای اقدام، بلافاصله پس از پایان مقطع قبلی به حساب می آید. هر چه سن شما بالاتر رود و زمان بیشتری از آخرین فارغ التحصیلی شما گذشته باشد شانس شما برای اخذ ویزا کاهش می یابد. البته درمواردی که این فاصله (گپ) تحصیلی را مشغول تحقیق و پژوهش بوده باشد و یا این فاصله کمتر از 5 سال باشد می توان با سابقه ی پژوهش و یا کار مرتبط آن را توجیه کرد.

 

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

شرایط لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی یا ویزای دانشجویی کانادا

شرایط لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی یا ویزای دانشجویی کانادا

 • معدل

برای هر مقطع معدل مقطع قبلی  باید حداقل  14.5 باشد که هرچه بالاتر باشد شانس دریافت پذیرش را افزایش می دهد.

 • نمره زبان

حداقل نمره زبان درخواستی اکثر دانشگاه ها آیلتس آکادمیک 6 یا معادل آن است که هرچه بالاتر باشد شانس دریافت پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی را افزایش می دهد. توجه داشته باشید که نمره درخواستی هر دانشگاه و هر مقطع ممکن است متفاوت باشد پس قبل از اقدام برای دریافت پذیرش لازم است از شرایط دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

 • نامه معرف (Recommendation Letter)

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا لازم است دانشجو از 2 یا 3 نفر از اساتید مقطع قبلی خود معرفی نامه یا همان Recommendation Letter  که در مورد توانایی های آکادمیک فرد می باشد دریافت کرده و به دانشگاه ارائه دهد.

 • انگیزه نامه یا SOP(Statement of purpose)

ارائه انگیزه نامه یکی از مهمترین نکات اخذ پذیرش از دانشگاه است. در این نامه متقاضی باید انگیزه و هدف خود از انتخاب رشته و دانشگاه  مورد نظر وهمچنین برنامه های آینده خود  پس از فارغ التحصیلی را شرح دهد.

 • مکاتبه با اساتید دانشگاه

برای دریافت پذیرش از برخی دانشگاه ها یا در صورتیکه فرد بخواهد ار بورسیه یا کمک هزینه های مالی دانشگاه استفاده کند لازم است با اساتیدی که حوزه ی تخصصی و تحقیقاتیشان مرتبط با رشته خود می باشد مکاتبه کرده و در صورتیکه یکی از اساتید او را بپذیرد اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود کند.

 • رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی شامل تمام مدارک و مهارت های آکادمیک ، کاری یا مقالات پژوهشی فرد می باشد که ممکن است در برخی موارد درخواست شود.

 

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی یا اجازه تحصیل

پس از دریافت پذیرش متقاضی باید در کوتاه ترین زمان ممکن مدارک خود را تکمیل نماید به سفارت کانادا ارائه دهد.

 • ارائه تمام مدارک تحصیلی و ریزنمرات به صورت ترجمه شده
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی از جمله پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (یا فرانسه برای دانشگاه های فرانسوی زبان)
 • ارائه Study Plan

متقاضی باید در برنامه تحصیلی یا study plan  خود هدف و انگیزه ی خود از تحصیل در کانادا را شرح داده و همینطور دلایل واضح و روشنی برای اثبات قصد  بازگشت به کشورش پس از پایان تحصیلاتش ارائه دهد. این نامه یکی از مهمترین مدارک لازم برای اخذ ویزا می باشد و تاثیر بسیاری در تصمیم گیری افسر پرونده متقاضی دارد.

 • ارائه تمکن مالی

متقاضی باید تمکن مالی لازم  جهت پرداخت هزینه های حداقل یک سال زندگی و تحصیل خود را اثبات نماید که این کار از طریق پول نقد در قالب حساب های کوتاه مدت ارزی یا ریالی امکان پذیر است. توجه داشته باشید که اموال منقول و حساب های بلند مدت قابل قبول نیستند و ارائه آنها توسط فرد متقاضی،همسر یا والدین فقط جهت قوی تر شدن پرونده می تواند استفاده شود.

 • ارائه مدارک و سوابق کاری در صورت داشتن گپ تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • گذراندن مرحله انگشت نگاری

پس از بررسی مدارک توسط سفارت فرد متقاضی برای انگشت نگاری یا Biometrics دعوت می شود که برای انجام آن باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه نماید و پس از آن منتظر تصمیم افسر پرونده بماند. لازم به ذکر است که در ویزاهای تحصیلی و توریستی دعوت شدن به انگشت نگاری گارانتی برای دریافت ویزا محسوب نمی شود و بخشی از مراحل  اداری لازم به حساب می آید.

مزایای ویزای تحصیل در دانشگاههای کانادا

مزایای ویزای تحصیل در دانشگاههای کانادا

شما می‌توانید با پذیرش در یکی از برنامه‌های درسی ارائه شده در کالج و دانشگاه‌های کانادا برای مهاجرت به این کشور فوق العاده اقدام کنید. پذیرش در کالج و دانشگاه‌های کانادا مزایای زیر را برای شما به ارمغان می آورد :
• ویزای کانادا
• اقامت موقت تحصیلی
• ویزای کانادا برای والدین فرزند وابسته
• ویزای کانادا برای همراه فرد مستقل
• ویزای کار موقت کانادا
• اجازه کار تمام وقت برای همراه دانشجو

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

هزینه تحصیل به رشته و کالج محل پذیرش و همچنین نوع اقامت و تابعیت، هزینه کالج ها می‌تواند متغیر باشد.
هزینه کالج برای کسانی که تابعیت کانادایی دارند، متولد کانادا هستند و همچنین بیش از ۵ سال اقامت دائم دارند، ( مانند دانش‌آموزانی که از مقطع دبستان در کانادا درس خوانده‌اند) کمتر از دانشجویان خارجی و تقریبا نصف آن‌ها می باشد.
• هزینه کالج برای یک تابعه کانادایی: ۶۴۰۰ الی ۹۰۰۰ دلار کانادا
• هزینه کالج برای دانشجوی خارجی : ۱۶۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ دلار کانادا + حدود ۸۰۰۰ دلار تمکن مالی لازم برای زندگی در کانادا برای هر سال.

شرایط تحصیل در دانشگاه ها:

در کانادا دانشگاه‌های خصوصی و دانشگاه‌های دولتی هر دو دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. طبیعتاً نسبت به امتیاز و رقابت، هر دانشگاه شرایط متفاوتی برای ورود دانشجویان مشخص کرده است.
با توجه به تنوع دانشگاه‌ها و همین طور با توجه به سطح درسی و میزان علاقه مندی و هدف گذاری شما، می‌توان مورد خوبی برای هر شخصی انتخاب کرد. کافیست نگاهی واقعی به شرایط تحصیلی، نمره زبان و بودجه و هدف آینده‌ی خود بیندازید. این موارد به خودی خود دانشگاه شما را انتخاب خواهند کرد.

5/5

به مطالب سایت ما امتیاز دهید

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

 

بیش از 6000 پرونده موفق!