تحصیل در ترکیه

اخذ اقامت موقت از طریق تحصیل در ترکیه :

کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالا که از لحاظ علمی که در سطح جهانی اعتبار دارند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد محصل کشورهای خارجی میباشد و گزینه های خوبی برای تحصیل در ترکیه می باشد.

با داشتن مدارک تحصیلی از دانشگاه های ترکیه به آسانی می‌توان در نقاط دیگر اروپا کار پیدا کرد. کشور ایران نیز جزو کشورهایی است که سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه، اقدام می‌کنند

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی در کشور ترکیه:

بعد از گرفتن پذیرش در هریک از دانشگاه های ترکیه باید دانشجویان به دفتر دانشگاه مورد نظربروند. پس از پرداخت شهریه و تکمیل مراحل اداری ثبت نام در دانشگاه انجام می شود. سپس برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دانشگاه گواهی تایید پذیرش در این دانشگاه را به دانشجو اعطا می کند(بعضا در بعضی از دانشگه ها این موارد به صورت انلاین هم قابل انجام میباشد). دانشجو با در دست داشتن این گواهی به کشور خود مراجعه کرده و به سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه مراجعه کرده و ویزای تحصیلی ترکیه دریافت می کند. اعتبار این ویزا از زمان ورود به ترکیه 26 روز است. در این مدت دانشجو فرصت دارد برای دریافت دفترچه اقامت، خود را به اداره امنیت معرفی کند.

ویزای تحصیلی ترکیه از داخل ترکیه صادر نمی شود و فرد باید از کشور محل اقامت یا تابعیت خود اقدام به دریافت آن بکند. فرد برای مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی ترکیه خود باید ابتدا به صورت آنلاین از نزدیکترین سفارت ترکیه وقت مصاحبه حضوری دریافت نماید. سپس فرم ها و مدارک مورد نیاز را به سفارت ارسال نمیاید. این فرم ها به صورت آنلاین یا از طریق کنسولگری های ترکیه در هر نقطه ای قابل تهیه هستند.

نکات مهم:

سفارت با بررسی مدارک نوبت مصاحبه حضوری را برای فرد تعیین می کند. باید توجه داشت که در نوبت مصاحبه حضوری برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، فرد باید شخصا حضور فیزیکی داشته باشد و راه دیگری جز این وجود ندارد. دانشگاه های دولتی ترکیه از پرمتقاضی ترین دانشگاه ها در بین دانشجویان خارجی است. برای ورود به این دانشگاه ها قبولی در آزمون ورودی و داشتن مدرک تحصیلی با معدل خوب در دوره تحصیلی قبل ضروری است. همچنین متقاضیان باید در آزمون زبان، حد نصاب را کسب کنند. دانشگاه فنی خاورمیانه (MEUT) از جمله معروف ترین دانشگاه های ترکیه است که به زبان انگلیسی در آن تدریس می شود. این دانشگاه در آنکارا واقع است

از زمان درخواست دریافت ویزای دانشجویی تا مهر شدن ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت فرد ممکن است ۸ هفته به طول بی انجامد. در صورتی که دانشگاه پذیرنده همکاری نموده و از طریق ایمیل پذیرش فرد را به کنسولگری اعلام کند دانشجو می تواند پیش از رفتن به ترکیه جهت ثبت نام ویزای یک ماهه تحصیلی ترکیه خود را دریافت کند و از سفر و بازگشت غیر ضروری به کشور خود اجتناب کند

بهترین دانشگاههای ترکیه

دانشگاه بغازیچی نیز اولین دانشگاهی است که ایالات متحده آمریکا در یک کشور تاسیس کرده است. در دانشگاه بغازیچی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. این دانشگاه در شهر استانبول قرار دارد. دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه تی ای دی و دانشگاه شهیر استانبول نیز جزء دانشگاه های هستند که به زبان انگلیسی هم تدریس می شود .

دانشگاه های خصوصی با کیفیتی در کشور ترکیه وجود دارد. دانشگاه بیلکنت، سابانچی و کوک از دانشگاه های خصوصی مطرح کشور ترکیه هستند. شرط مهم برای ورود به این دانشگاه ها، داشتن رزومه ی تحصیلی خوب است. حداقل معدل برای ورود به دانشگاه های خصوصی ترکیه 16 است.توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی ترکیه آزمون ورودی ندارند. همچنین همانند سایر دانشگاه های بین المللی سراسر دنیا، مدرک زبان مورد تایید در این دانشگاه ها IELTS یا TOfel برای ورود است

لازم به ذکر است که :

دانشجویانی که پیش از شروع ترم های تحصیلی خود موظف به گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی هستند مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را پس از دریافت تاییدیه و مجوز شرکت در این دوره و طی مراحل اداری آن شروع کنند. مراکز همسان سازی وزارت آموزش و پرورش ترکیه و دانشگاه های پذیرنده دانشجو این دوره های زبان ترکی را برگزا می کنند. ویزای تحصیلی ترکیه به صورت یک ساله صادر می شود. دانشجو باید تا پایان تحصیلات خود هر سال برای تمدید این ویزا اقدام کند. دانشجویان برای تمدید ویزای تحصیلی ترکیه و دفترچه اقامت خود شصت روز قبل از پایان مجوز اقامت خود مجددا به اداره امنیت مراجعه نمایند و با ارائه مدارک شناسایی و مدارک دانشگاهی لازم فرم درخواست تجدید نظر را پر نموده و ارسال نمایند. مجوز اقامت مجدد ویزای تحصیلی در مدت باقیمانده صادرخواهد شد . نوع دیگری از کار دانشجویی که با ویزای تحصیلی ترکیه می توان انجام داد آموزش زبان مادری در آموزشگاه ها یا به طور خصوصی است. پرستار بچه، راهنمای توریست، روزنامه نگاری و نویسندگی نیز از جمله کارهای دانشجویی است که فرد می تواند با ویزای تحصیلی انجام دهد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت تحصیلی در کشور ترکیه

 1. اصل پاسپورت با اعتبار یک سال
 2. کپی صفحه اول پاسپورت
 3. عکس پرسنلی در قطع و تعداد مورد نیاز
 4. نامه پذیرش از دانشگاه پذیرنده
 5. فیش پرداخت شهریه
 6. فرم تقاضای ویزای دانشجویی به صورت تایپ شده و پرینت شده در برگه دو رو
 7. مدرک بیمه بهداشتی
 8. اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت
 9. مدارک اثبات تمکن مالی و حمایت از مدت یک سال تحصیل و زندگی در ترکیه
 10. هزینه ویزا بسته به ملیت فرد و محل اقامت
 11. گواهی پزشکی
 12. گواهی عدم سوء پیشینه
 13. تاریخ انقضای پاسپورت فرد نباید کمتر از یک سال باشد

 مشاوره تا مهاجرت :

مدارک لازم برای اخذ اقامت تحصیلی در کشور ترکیه اصل پاسپورت با اعتبار یک سال کپی صفحه اول پاسپورت عکس پرسنلی در قطع و تعداد مورد نیاز نامه پذیرش از دانشگاه پذیرنده فیش پرداخت شهریه فرم تقاضای ویزای دانشجویی به صورت تایپ شده و پرینت شده در برگه دو رو مدرک بیمه بهداشتی اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت مدارک اثبات تمکن مالی و حمایت از مدت یک سال تحصیل و زندگی در ترکیه هزینه ویزا بسته به ملیت فرد و محل اقامت گواهی پزشکی گواهی عدم سوء پیشینه تاریخ انقضای پاسپورت فرد نباید کمتر از یک سال باشد

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

 

مقاطع تحصیلی در ترکیه

آموزش پیش دبستانی: شامل آموزش کودکان در گروه سنی 3 تا 5 سال است که به سن ابتدایی اجباری نرسیده اند ، به صورت اختیاری.

آموزش ابتدایی: شامل آموزش و تربیت کودکان در گروه سنی 6 تا 10 سال است. آموزش ابتدایی برای همه شهروندان اجباری است. این برنامه در مدارس دولتی رایگان است و چهار سال (پایه های 1 ، 2 ، 3 ، 4) ادامه دارد.

آموزش ابتدایی: شامل آموزش و تربیت کودکان در گروه سنی 10 تا 14 سال است. آموزش ابتدایی برای همه شهروندان اجباری است. این برنامه در مدارس دولتی رایگان است و چهار سال (کلاس های 5 ، 6 ، 7 ، 8) ادامه دارد. در اواخر مدرسه ابتدایی ، دانش آموزان در مورد دبیرستان های عمومی ، حرفه ای و فنی و انواع شغلی که برای آن آماده می شوند ، اطلاعات داده می شوند.

آموزش متوسطه: شامل دبیرستان هایی با خصوصیات عمومی یا حرفه ای و/یا فنی است که دوره های چهار ساله را برای کودکان 14 تا 17 ساله (پایه های 9 ، 10 ، 11 ، 12) هدف قرار می دهد. تحصیلات متوسطه برای همه شهروندان اجباری است و در مدارس دولتی رایگان است.

تحصیلات عالی: پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان ، دانش آموزان می توانند در آموزش عالی ثبت نام کنند .

 

این مطلب را از دست ندهید:            ویزای تحصیلی استرالیا

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه طبق مراحل زیر می باشد.

 • دریافت پذیرش در یک موسسه آموزشی معتبر:

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اخذ پذیرش در یک مدرسه ، دانشگاه ، کلاس زبان یا مراکز آموزشی معتبر می باشد. بعد از تایید شرایط از سمت مراکز آموزشی آن مرکز به شما نام تایید داده که آن را برای ادامه مراحل قانونی دریافت ویزا نیاز خواهید داشت .

 • دریاقت وقت ملاقات از کنسول گری

به منظورتشکیل پرونده برای ویزای تحصیلی باید به صورت حضوری به سفارت یا کنسول گری های ترکیه در کشورتان مراجعه نمایید . سفارت ترکیه درتهران ، مشهد ، تبریزو ارومیه دارد.شما می توانید به صورت آنلاین از نزدیک ترین کنسول گری ترکیه وقت ملاقات دریافت کنید.

 • ارائه مدرک برای تشکیل پرونده :

به هنگام مراجعه به کنسول گری ترکیه تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را باید به صورت کاغذی به همراه داشت پس از پر کردن فرم های مورد نیاز که توسط خوده کنسول گری به صورت اینترنتی داده می شود پرونده وارد روند اداری می شود.

 • انتظار برای بررسی پرونده و تعیین وضعیت ویزا:

معمولا قرآیند بررسی برای ویزای تحصیلی بین سه الی پانزده روز طول می کشد و می تواند روند اداری را از طریق سایت کنسول گری ترکیه پیگیری کرد . پس از این مدت اگر مشکلی در پرونده وجود نداشته باشد ویزای تحصیلی صادر خواهد شد.

 • دریافت مجوز موقت پس از اخذ ویزا ورود به ترکیه :

زمانی که به وسیله ویزای تحصیلی وارد ترکیه شدید باید حداکثر در مدت سی روز در شعبه های خارجی دپارتمان پلیس محلی ثبت نام کردید و درخواست مجوز مجوز اقامت موقت کنید.

در صورت صدور مجوز اقامت می توانید به میزان یک مدت معین (معمولا یک سال ) درکشور ترکیه اقامت داشته باشید و به صورت نامحدود به کشور ورود و خروج داشته باشید .

انواع موسسات آموزش عالی و واحدهای دانشگاهی

انواع موسسات آموزش عالی و واحدهای دانشگاهی

دانشکده (کالج): بخشی که آموزش عالی ، تحقیقات و انتشارات علمی را انجام می دهد. ممکن است بخش ها و برنامه های مختلفی به آن متصل شوند. دانش آموزان در پایان برنامه آموزشی که حداقل چهار سال به طول می انجامد ، مدرک کارشناسی می گیرند.

تحصیلات تکمیلی: موسسه ای در دانشگاه های مربوط به تحصیلات تکمیلی ، تحقیقات علمی و برنامه های کاربردی. مدارس تحصیلات تکمیلی مدرک کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد یا دکترا را اعطا می کنند.

مدرسه 4 ساله: موسسه آموزش عالی است که عمدتا با ارائه آموزش برای یک حرفه خاص سروکار دارد. به مدت هشت ترم به طول می انجامد.

هنرستان: موسسه آموزش عالی است که در آن هنرمندان برای موسیقی و هنرهای نمایشی آموزش می بینند. به مدت هشت ترم به طول می انجامد.

آموزشگاه حرفه ای پس از متوسطه: موسسه آموزش عالی که با هدف آموزش ظرفیت انسانی در مشاغل خاص و ارائه آموزش به مدت چهار ترم ارائه می شود.

مرکز تحقیقات و برنامه های کاربردی: موسسه ای از آموزش عالی که به منظور برآوردن نیازهای مطالعاتی کاربردی در زمینه های مختلف و ارائه فعالیت های مقدماتی و حمایتی برای زمینه های مختلف حرفه ای ، با هدف حمایت از آموزش و پرورش در موسسات آموزش عالی ، مطالعات و تحقیقات کاربردی را انجام می دهد.

 

این مطلب را از دست ندهید:            تحصیل در کانادا

 

انواع مدارک دانشگاهی در ترکیه:

مدرک کاردانی (چرخه کوتاه): پس از اتمام یک برنامه تحصیلی دو ساله اعطا می شود. برنامه های مقطع کاردانی توسط دانشگاه ها و بنیاد مدارس حرفه ای پس از متوسطه ارائه می شود. برخی از برنامه های آموزش از راه دور نیز در دسترس است. برنامه های مقطع کاردانی ممکن است به یک دوره آموزش حین کار نیاز داشته باشند.

مدرک کارشناسی (چرخه اول): پس از اتمام یک دوره چهار ساله و 240 ECTS مطالعه اعطا می شود. مدت تحصیل برای دندانپزشکی ، دامپزشکی و داروسازی پنج سال و دوره پزشکی شش سال است. مدارک تحصیلی در این چهار رشته معادل مدرک کارشناسی ارشد تلقی می شود.

برنامه کارشناسی ارشد (چرخه دوم): برنامه دو ساله منجر به کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MS). دو نوع برنامه کارشناسی ارشد ، با یا بدون پایان نامه وجود دارد. برنامه کارشناسی ارشد با پایان نامه یک برنامه دو ساله است که عموماً شامل دوره هایی با حداقل 120 ECTS و پس از آن ارائه پایان نامه است. برنامه های بدون پایان نامه باید در یک یا یک سال و نیم تکمیل شوند و نیاز به تکمیل دوره های تحصیلات تکمیلی حداقل 90 واحد و یک پروژه ترم دارند.

برنامه مقطع دکترا (چرخه سوم): معمولاً یک برنامه هشت ترم منجر به درجه دکترا می شود. این شامل دوره هایی با 180-240 ECTS ، آزمون مهارت ، پیشنهاد پایان نامه ، پایان نامه و دفاع شفاهی آن است. پس از اتمام موفقیت آمیز کار دوره و امتحان مهارت ، دانش آموزان باید پایان نامه را ارائه دهند و از آن به صورت شفاهی در مقابل کمیته امتحان دفاع کنند.

تخصص در برنامه های پزشکی: معادل برنامه های دکتری است و در دانشکده های پزشکی ، بیمارستان های دانشگاهی و بیمارستان های تحقیقاتی و آموزشی انجام می شود. برای تخصص پزشکی ، یک آزمون انتخابی رقابتی در شاخه های مختلف پزشکی برای کسانی که از دانشکده های پزشکی فارغ التحصیل می شوند ، وجود دارد. داوطلبان متخصص ملزم به ارائه پایان نامه و دفاع از آن قبل از کمیته بررسی هستند.

مهارت در هنر: این حداقل یک برنامه شش ترم پس از کارشناسی ارشد در شاخه های هنرهای تجسمی و نمایشی است که آن را معادل دکتری می کند. این مستلزم ارائه یک اثر هنری اصلی یا (در موسیقی و هنرهای نمایشی) یک عملکرد برتر و خلاق است.

 

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

پذیرش دانشجویان بین المللی

دانش آموزان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی خود در ترکیه هستند ، باید تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان یا موسسه مشابه که تحصیلات آن معادل یک دبیرستان ترکیه است ، به پایان رسانده باشند. آنها مستقیماً برای دانشگاه مورد نظر خود اقدام می کنند و دانشگاه انتخاب می کند.

دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیلات تکمیلی / فوق لیسانس خود در ترکیه هستند ، مستقیماً از دانشگاه هایی که شرایط پذیرش خود را تعیین می کنند ، درخواست می کنند. همچنین گزینه های مختلف بورسیه تحصیلی برای برخی از دانشجویان بین المللی وجود دارد.

 

شهریه و هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2021

هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی و غیر انتفاعی متفاوت است. در دانشگاه های دولتی ، شهریه ها با توجه به نوع و مدت تحصیل در رشته های مختلف با فرمان رئیس جمهور تعیین و اعلام می شود. در دانشگاههای بنیادی غیر انتفاعی ، هزینه تحصیل توسط هیئت امنای دانشگاه تعیین می شود.

دانش آموزان باید قبل از ثبت نام در دوره ها در ابتدای همان ترم خاص ، شهریه خود را برای هر ترم پرداخت کنند. در دانشگاههای دولتی و غیر انتفاعی ، درصد خاصی از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه بورسیه های تحصیلی متنوعی دریافت می کنند. این بورسیه ها ممکن است به طور کامل از هزینه های تحصیلی صرف نظر کنند ، شایستگی یا بورسیه های حمایتی. برخی از این بورسیه ها ممکن است دارای مطالب دانشگاهی ، محل اقامت ، غذا و نوشیدنی ها و حتی کمک هزینه های خاصی باشد. علاوه بر این حمایت ، دستیاری دانشجویی و بورسیه های تحقیقاتی نیز نوع دیگری از حمایت است که می تواند در طول تحصیل در ترکیه مفید باشد.

اگر نمی توانید بین جذابیت اروپایی و جذابیت آسیایی یکی را انتخاب کنید؟ مجبور نیستید! ترکیه به معنای واقعی کلمه به ترکیب اجتماعی و فرهنگی که زندگی هر دانشجوی بین المللی را خوش طعم می کند، بهترین جهان است.

جای تعجب نیست که دانشجویان خارجی تصمیم به تحصیل در ترکیه بگیرند. بسیاری از دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان فهرست بندی شده اند و هزینه های کلی شهریه و زندگی بسیار مقرون به صرفه است. اما چقدر مقرون به صرفه است.

 

شهریه دانشگاه در ترکیه

1.شهریه دانشگاه در ترکیه

شهریه در دانشگاههای دولتی

در ترکیه ، دانشگاه های دولتی بسیار مقرون به صرفه هستند،  به ویژه در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده. دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. رشته هایی مانند پزشکی یا مهندسی می توانند گران تر باشند.

شهریه دانشگاههای خصوصی

هیچ شگفتی در اینجا وجود ندارد: دانشگاه های خصوصی ترکیه گران تر از دانشگاه های دولتی هستند. شما هنوز هم می توانید دوره های دانشگاهی با شهریه مناسب پیدا کنید ، اما مقاطعی نیز وجود دارد که هزینه آنها بیش از 20000 یورو در سال است.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه می توانند تصمیم بگیرند که آیا به دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) شهریه کمتری ارائه می دهند یا خیر. به همین دلیل است که بررسی وب سایت رسمی دانشگاه بهترین راه برای کشف میزان نیاز شما به پرداخت است.

 

این مطلب را از دست ندهید:            تحصیل در استرالیا

 

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) – کارشناسی با 236 یورو در سال شروع می شود

دانشگاه عبدالله گل (AGU) – کارشناسی با 439 یورو در سال شروع می شود

دانشگاه بوگازیچی – کارشناسی با 1.018 یورو در سال شروع می شود

دانشگاه کوچ – کارشناسی ارشد با 0 یورو در سال شروع می شود

دانشگاه اوکان استانبول – کارشناسی ارشد با 1140 یورو در سال شروع می شود

اینها تنها چند نمونه است. شما می توانید دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی مقرون به صرفه دیگری در ترکیه پیدا کنید ، بنابراین خود را به لیست ما محدود نکنید.

دانشگاه هایی که در ترکیه توصیه می کنیم

دانشگاه سبانچی – دانشگاه اوکان استانبول –  دانشگاه TED

بهترین دانشگاه های ترکیه را با توجه به رتبه بندی جهانی بررسی کنید

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

 

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

2. هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، می توانید در ترکیه با بودجه 400-650 یورو در ماه زندگی کنید. این در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در جهان بسیار مقرون به صرفه تر است. متوسط هزینه های زندگی شما بسته به سبک زندگی و عادات هزینه ای شما بالا یا پایین می رود.

در ترکیه واحد پول ملی لیر ترکیه است. در حال حاضر 1 یورو معادل حدود 9 لیر ترکیه است.

3. هزینه های اقامت دانشجویی

هنگام تحصیل در ترکیه،  می توانید از بین اقامتگاه های مختلف اقامت انتخاب کنید. برخی مقرون به صرفه تر هستند،  برخی دیگر راحتی بیشتری را ارائه می دهند. در نهایت، این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک متناسب با نیازهای شما باشد.

 محبوب ترین گزینه های اقامتی برای دانشجویان در ترکیه

خوابگاه های دانشگاه: هزینه ها بسته به دانشگاه و امکانات متفاوت است

خوابگاه های دولتی: 24 تا 38 یورو در ماه

خوابگاه های خصوصی: امکانات بسیار بهتری دارند اما هزینه های بالاتری نیز دارند

اجاره یک آپارتمان: 68–283 یورو در ماه بسته به موقعیت و اندازه آپارتمان

اگر تصمیم گرفتید که اجاره آپارتمان بهترین گزینه است، خدمات اضافی را فراموش نکنید، که 50 تا 75 یورو به هزینه های ماهانه زندگی شما اضافه می کند.

4. هزینه غذا در ترکیه

دانشجویان می توانند از کافه تریای دانشگاه،  که روزانه 2 یا 3 وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهد،  استفاده کنند. هزینه این وعده های غذایی حدود 0.30-1.15 یورو است.  البته اگر می خواهید غذاهای دیگر را امتحان کنید، رستوران ها، غذاخوری ها یا کافه های دیگری در اطراف دانشگاه وجود دارد.

بودجه ماهیانه غذا و خواربار تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر از خوردن غذا در خارج یا سفارش غذا چند بار در هفته لذت ببرید،  بسیار بیشتر هزینه خواهید کرد. اگر از آشپزی لذت می برید و از تخفیف های سوپر مارکت ها مراقبت می کنید، عکس آن صادق است.

اینها برخی از قیمت های متوسط محصولات غذایی در ترکیه هستند ولی باتوجه به تورم در ترکیه قابل تغییر است:

 

هزینه ها در ترکیه

 

5. هزینه های حمل و نقل

هزینه حمل و نقل ماهانه (برای اتوبوس ، مترو) حدود 27 یورو است. این امر برای دانشجویانی که نیاز به رفت و آمد روزانه دارند یا به سادگی از گشت و گذار در مناطق اطراف و آشنایی کامل با شهر لذت می برند بسیار مفید خواهد بود. در غیر این صورت، برای سفرهای مجرد،  می توانید انتظار داشته باشید که هزینه های زیر را پرداخت کنید:

 • تاکسی: 2.85 یورو برای سفر 5 کیلومتری
 • اتوبوس/مترو: 0.20 تا 0.40 یورو برای هر بلیط
 • 6.هزینه های اضافی در ترکیه
 • کتابها و سایر مطالب آموزشی: 80 یورو
 • صورتحساب ماهانه تلفن: 6.50-11.50 یورو
 • سرگرمی (سینما ، کنسرت ، تئاتر): 10 تا 15 یورو در ماه
 • بیمه درمانی خصوصی: 34-57 یورو در سال

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

 

6. بورسیه و کمک هزینه دانشگاه

در ترکیه، دانشجویان بین المللی می توانند برای طیف گسترده ای از بورسیه ها و کمک های مالی درخواست دهند. این اشکال از حمایت مالی توسط موسسات مختلف ارائه می شود ، مانند:

 • موسسه ی دولتی
 • دانشگاهها و موسسات آموزشی
 • سازمان های بین المللی

معیارهای درخواست از یک بورسیه به بقیه متفاوت است و در مورد مبلغی که دریافت می کنید همین امر صادق است. شما می توانید با بررسی بورسیه های تحصیلی Türkiye شروع کنید،  بورسیه های تحصیلی دیگری در ترکیه موجود است.

محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه

 سه ​​مورد از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه 

 • منسوجات و طراحی

ترکیه – به ویژه استانبول – در امتداد یکی از اصلی ترین مسیرهای تجاری بین اروپا ، آسیا و خاورمیانه قرار داشته و بوده است. منسوجات به عنوان منبع اصلی درآمد برای مردم محلی مطرح شد زیرا تجار خارجی از شهرها و خانه های خود وارد می شدند و این سنت تأکید قوی بر منسوجات حتی در دوران مدرن نیز ادامه داشته است.

در حالی که دولت بسیاری از صنایع، از جمله بسیاری از ارتباطات، بانکداری و حمل و نقل را کنترل می کند ، مهمترین صنعت و بزرگترین صادرکننده کشور منسوجات و پوشاک است که تقریباً به طور کامل در شرکت های خصوصی وجود دارد. دانش آموزان از سراسر جهان از سابقه غنی تولید نساجی در ترکیه بهره مند شده اند، که به تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی که تحصیل در صنایع مانند طراحی صنعتی، بصری، محصول، مد و نساجی را انتخاب کرده اند، تبدیل شده است.

دانشگاه های ترکیه که به دلیل برنامه های خاص خود در زمینه منسوجات و طراحی شناخته می شوند ، شامل دانشگاه استانبول آیدین ، ​​دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه اوسکودار است.

 • مدیریت کسب و کار

علی رغم تصمیمات رئیس جمهور و دولت ترکیه که توسط دیگر رهبران جهان مورد سال قرار گرفته است ، ارزش تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) به طور پیوسته در حال افزایش است. در حقیقت، در سه ماهه دوم سال 2017 شاهد افزایش بیش از 5 بود. اگرچه واقعیت پیچیده است، اما این اعداد نشان دهنده نقطه قوت است که برخی دیگر از کشورهای جهان برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

این راه را برای دانشجویان تجاری باز می کند که به عنوان محل تحصیل در کشور علاقه مند شده اند. بین متقاضیان کارشناسی و کارشناسی ارشد، تجارت به یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه برای دانشجویان داخلی و خارجی تبدیل می شود. دانشگاههای ترکیه که به دلیل برنامه های خود در زمینه مدیریت کسب و کار معروف هستند ، شامل دانشگاههای خاور نزدیک ، دانشگاه اروپایی لفکه و دانشگاه اوکان است.

 • علوم کامپیوتر و مهندسی

علوم کامپیوتر و مهندسی به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین زمینه های مطالعاتی در سراسر جهان است. به نظر می رسد که آینده  از آن تجارت، فناوری و احتمالاً ارتباطات باشد  که از نظر مشاغل و فرصت های شغلی به دانش آموزان پتانسیل بالایی می بخشد. برای دانشجویانی که علاقه مند به این مسیر شغلی و ترکیه هستند ، بسیاری از موسسات در کشور برنامه های با کیفیت بالا را برای ثبت نام در اختیار شما قرار می دهند.

 

برنامه های دانشگاهی در علوم کامپیوتر و مهندسی معمولاً جنبه هایی از علوم کامپیوتر و برنامه های مهندسی کامپیوتر را در یک درجه ساده ترکیب می کند. در حالی که برنامه های علوم رایانه عمدتاً حول محور تئوری و نرم افزار است ، برنامه های مهندسی کامپیوتر به طور سنتی در سالهای بعد از تحصیل در علوم مهندسی برق و نیاز  به مهندسی برق بسیار متفاوت است.

دانشگاه های ترکیه که به دلیل برنامه های خود در علوم کامپیوتر و مهندسی مشهور هستند شامل دانشگاه فنی خاورمیانه ، دانشگاه سابانچی و دانشگاه سهر استانبول است.

 

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

 

بیش از 6000 پرونده موفق!