سیستم مالیات در کانادا

تاریخ بروزرسانی : 15 فروردین, 1402

به عنوان یک تازه وارد به کانادا، یکی از چیزهای مهمی که ممکن است لازم باشد در مورد آن بیاموزید، سیستم مالیات در کانادا است. از جمله فرآیند تسلیم اظهارنامه مالیاتی در کانادا.

اظهارنامه مالیاتی سندی است که در آژانس درآمد کانادا (CRA) ثبت می‌کنید و درآمد، کسورات و اعتبارات شما را برای یک سال مالیاتی معین گزارش می‌کند. تسلیم اظهارنامه مالیاتی مهم است زیرا واجد شرایط بودن شما برای برخی مزایا، اعتبارات و بازپرداخت ها و همچنین بدهی مالیاتی شما را تعیین می کند.

در این مقاله، ما درباره ماهیت اظهارنامه مالیاتی، چرایی نیاز به ارائه آن و نحوه انجام آن صحبت خواهیم کرد.

چرا باید در کانادا اظهارنامه مالیاتی ارائه کنیم؟ |‌مالیات در کانادا

فرض کنید، شما به تازگی وارد کانادا شده اید – یا به زودی قصد دارید. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا ممکن است نیاز باشد که به عنوان یک تازه وارد پرونده مالیاتی ثبت کنید. حتی اگر فقط بخشی از سال را در کانادا زندگی می‌کردید، اگر درآمدی مانند شغل، سرمایه‌گذاری یا سایر درآمدها کسب کرده‌اید و بدهی مالیاتی دارید یا می‌خواهید درخواست بازپرداخت کنید، ممکن است نیاز به ارائه اظهارنامه مالیاتی داشته باشید.همچنین، تسلیم اظهارنامه مالیاتی همچنین ممکن است به شما امکان دهد مزایا و اعتباراتی را که ممکن است واجد شرایط آنها باشید، مانند کمک هزینه کودک در کانادا یا اعتبار GST/HST، مطالبه کنید.

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی در کانادا
آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی در کانادا

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی در کانادا تا چه زمانی است؟

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 30 آپریل هر سال است. با این حال، هنگامی که 30 آپریل به تعطیلات آخر هفته می رسد، به روز کاری بعدی تمدید می شود.[2] اگر شما یا همسرتان یا شریک زندگی مشترک خود شغل آزاد دارید، آخرین مهلت تشکیل پرونده تا 15 جون است. با این حال، اگر بدهی مالیاتی دارید، پرداخت شما 30 آپریل است.

چگونه در کانادا اظهارنامه مالیاتی پر کنم؟

روش های مختلفی برای تشکیل اظهارنامه مالیاتی وجود دارد، از جمله تشکیل کاغذی یا ثبت الکترونیکی با استفاده از نرم افزار مالیاتی تایید شده. یکی از راه های آسان و راحت برای تشکیل پرونده، از طریق وب سایت CRA با استفاده از ویژگی «حساب من» است. اگر پر کردن کاغذ را ترجیح می دهید، می توانید بسته را به صورت آنلاین از وب سایت CRA یا با تماس با CRA به شماره 1-855-330-3305 سفارش دهید.

اطلاعات شخصی، کاری و مالی مورد نیاز است| مالیات در کانادا

شما باید اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس و شماره بیمه اجتماعی (SIN)خود را ارائه دهید. اگر متاهل هستید یا در یک رابطه معمولی هستید، باید اطلاعات شریک زندگی خود را نیز ارائه دهید.

اطلاعات اضافی که برای اظهارنامه مالیاتی خود نیاز دارید

برای ثبت اظهارنامه، باید اطلاعات بیشتری درباره درآمد خود در فیش‌های مالیاتی مانند T4 (بیانیه بازشماری پرداخت شده)، T3 (بیانیه تخصیص و تعیین درآمد اعتماد) و T5 (بیانیه درآمد سرمایه‌گذاری) ارائه دهید. همچنین باید اطلاعاتی در مورد هر گونه کسر یا اعتباری که ادعا می کنید ارائه دهید. برای جزئیات بیشتر در مورد اطلاعات شخصی، کاری و مالی که ممکن است برای ارسال اظهارنامه مالیاتی خود نیاز داشته باشید، از این صفحه در وب سایت CRA دیدن کنید.

رسید برای کسر مالیات بر درآمد در کانادا 

شما باید تمام رسیدهای رسمی مربوط به هزینه‌های پزشکی، کمک‌های خیریه و هزینه‌های تجاری را به مدت شش سال پس از ثبت اظهارنامه در صورتی که CRA بعداً آنها را درخواست کند، نگه دارید. ممکن است واجد شرایط درخواست کسرها یا اعتبارات مختلف از جمله:

 

  • کسر خانواده، مراقبت از کودک و مراقب
  • اعتبار مالیاتی خرید خانه
  • اعتبار مالیاتی از کار افتادگی
  • کسر هزینه های جابجایی
  • هزینه های کارمند مانند کار از خانه یا هزینه های ماشین در شرایط خاص
  • هزینه های مختلف تجاری

برای روشن شدن اینکه ,واجدالشرایط دریافت کدام کسورات هستید ،بهتر است با یک متخصص مالیات کانادایی مشورت کنید.

انواع مالیات در کانادا

1. مالیات درآمد: این مالیات برای همه افرادی که درآمدی دارند، شامل حقوق، درآمد سرمایه‌گذاری، مزایا و سایر درآمدها است.

2. مالیات بر مصرف: این مالیات برای کالاها و خدماتی که خریداری می‌شوند، اعمال می‌شود. مانند مالیات بر ارزش افزوده (GST) و مالیات بر فروش (PST).

3. مالیات بر ارث: این مالیات برای وارثان از دارایی‌های فوت شده اعمال می‌شود.

4. مالیات بر املاک و مستغلات: این مالیات برای املاک و مستغلات در کانادا، شامل خانه‌ها، زمین‌ها و ساختمان‌ها است.

5. مالیات بر تجارت: این مالیات برای تجارت بین المللی، شامل واردات و صادرات کالاها و خدمات است.

6. مالیات بر اعتبارات: این مالیات برای کسانی است که بدهی دارند و نتوانسته‌اند آن را پرداخت کنند.

7. مالیات بر سود سهام: این مالیات برای سودهایی است که از سهام یک شرکت به دست می‌آید.

سیستم مالیاتی در کانادا چگونه است؟

سیستم مالیاتی در کانادا شامل چندین سطح مالیاتی است. سطح اول مالیاتی برای درآمدهای پایینتر است و درآمدهای بالاتر به سطح بالاتر مالیات اعمال می‌شود. همچنین، هر استان کانادا می‌تواند سیستم مالیاتی خود را داشته باشد و این موضوع باعث شده است که نرخ مالیات در سراسر کانادا متفاوت باشد. به عنوان مثال، نرخ مالیات در بریتیش کلمبیا در حال حاضر برای درآمدهای بالاتر از ۲۲۰ هزار دلار کانادایی ۵۳ درصد است، در حالی که نرخ مالیات در آلبرتا برای همان درآمد ۴۸ درصد است.

بیش از 6000 پرونده موفق!