تفاوت چشمگیر میزان دستمزد نیروی کار در استرالیا

میزان دستمزد نیروی کار در استرالیا و ایران

ساعت کار هر نفر در ایران 44 ساعت در هفته است؛ بیشتر از چیزی که کارمندان 10 کشور دنیا موظف به پرکردن آن هستند.

این موضوع بهانه ای برای مهاجرت کاری به استرالیا شد تا ما به بررسی میزان حقوق و مقدار ساعت کاری ایران با کشور استرالیا بپردازیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا برای مهاجرت به استرالیا با مسائل مهاجرت اشنا شوید.

حقوق و دستمزد نیروی کار در ایران

در ایران ساعت کاری در هفته 44 ساعت تعیین شده است. هر چند در ادارات دولتی اینگونه نیست و ساعت کاری بسیار کمتر است. البته با توجه به آمارهای رسمی، ایرانی ها بسیار بیشتر از این حرف ها کار می کنند. چکیده نتایج آماری نیروی کار در بهار 1395 حاکی از آن است که 39.5 درصد از نیروی کار کشور، 49 ساعت و بیشتر از ساعت معمول کار می کنند. هر چند کارشناسان بازار کار معتقدند که بالا بودن ساعات کار در ایران در برخی مشاغل در حالی است که کار مفید در کشور نسبت به سایر کشورها اندک است. طبق یکی از آخرین گزارش ها این میزان در بخش دولتی تنها 22 دقیقه در روز ذکر شده است.

  • میزان ساعت کار رسمی: 44 ساعت در هفته
  • میزان ساعت کار مفید: 15 ساعت در هفته (به نقل از مرکز آمار ایران)
  • میانگین حقوق دریافتی: سه میلیون و 800 هزار تومان در سال 1400

حقوق و دستمزد نیروی کار در استرالیا

از سال 2009 به بعد و با تلاش فراوان و نتایج تحقیقات مختلف تصمیم بر این شد که ساعات کاری از 45 ساعت کاهش پیدا کند. از اوایل سال 2010 این قانون به تصویب رسید و ساعت کاری رسمی به 38 ساعت در هفته رسید. با این حال استرالیا نیز یکی از کشورهایی محسوب می شود که مردم آن زیاد کار کرده و حتی بیشتر از ساعات کاری نیز فعالیت دارند. حتی حدود پنج درصد جمعیت کارگری این کشور تا 70 ساعت در هفته نیز کار می کنند.

  • میزان ساعت کار رسمی: 38 ساعت در هفته
  • میزان ساعت کار مفید: 31 ساعت در هفته
  • میانگین حقوق دریافتی:  63,085 دلار که در تاریخ  9 مرداد 1400 حدود 95 میلیون تومان می باشد.

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

تفاوت حقوق کارگران ایرانی با کارگران استرالیا

این تفاوت حقوقی فقط به کارهای اداری و افراد تحصیلکرده دو جامعه محدود نمی شود، حقوق کارگران هم در این دو کشور تفاوت فاحشی با یکدیگر دارند. با اینکه در سال 1400 وضعیت حقوق کارگران نسبت به 7 سال قبل خود افزایش زیادی داشت اما بازهم این حقوق نسبت به دیگر جوامع پیشرفته چون استرالیا بسیار کمتر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آخرین پرونده دستمزد کارگران در دولت تدبیر و امید شامگاه بیست و سوم اسفندماه سال ۹۹ برای همیشه بسته شد و از افزایش ۳۹ درصدی مزد خبر داد. بنا به عدد تعیین شده از سوی کمیته دستمزد شورایعالی کار، حداقل دریافتی هر کارگر ایرانی برای یک ماه اشتغال ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۳ تومان و مجموع دریافتی خانواده ۳.۳ نفری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. با احتساب کارکرد ماهانه ۱۹۲ ساعت برای کارگران، حداقل دستمزد ساعتی آن‌ها در ایران معادل ۱۶۸۳۰ تومان و با احتساب دلار ۲۴ هزار تومانی حدود ۰.۵۷ دلار است.

این در حالیست که بر اساس گزارش‌های اداره آمار اتحادیه اروپا، متوسط دریافتی یک کارگر (به جز بخش کشاورزی و خدمات دولتی) در کشورهای عضو اتحادیه از ۲۷.۷ یورو در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۸.۵ یورو در سال ۲۰۲۰ رسید. کارگران بلغارستانی برای هر ساعت کار، ۶.۵ یورو معادل ۷.۳۰۵ دلار آمریکا دریافت می‌کنند که این دریافتی، کمترین دستمزد درنظر گرفته شده برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. کارگرانی که در کشور دانمارک نیز اشتغال دارند از بیشترین دستمزد برخوردار هستند و برای هر ساعت کار، مبلغ ۴۵.۸ یورو معادل ۵۱.۴۷ دلار درآمد دارند.

هزینه کار ساعتی افزون بر پرداخت دستمزد، پاداش و سایر هزینه‌ها از جمله لباس، غذا، آموزش، بیمه و مالیات می‌شود که به طور متوسط سهم ۲۴.۵ درصدی در کل هزینه ساعتی هر کارگر شاغل در اتحادیه اروپا دارد. بخشی از افزایش هزینه کار ساعتی در اتحادیه و منطقه یورو به دلیل بسته‌های حمایتی دولت‌ها از کارگرانی است که در دوران شیوع کرونا بیکار شده‌اند. همچنین کاهش ساعت کار در دوران کووید ۱۹ نیز مدنظر قرار گرفته است.

متوسط دستمزد هر کارگر برای یک ساعت اشتغال در ۱۹ کشور حوزه پولی یورو نسبت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشتر است. این دریافتی از ۳۱.۴ یورو سال ۲۰۱۹ به مبلغ ۳۲.۳۲ یورو در سال ۲۰۲۰ رسید. دستمزد کارگران کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در منطقه یورو حضور ندارند نیز دستخوش تغییراتی بوده است.

دریافتی یک کارگر در کشور کرواسی حدود یک درصد کاهش یافته است و مجارستان با افزایش ۷.۹ درصدی، بالاترین نرخ را به نام خود ثبت کرده است. در میان کشورهای عضو اتحادیه، حداقل حقوق در هلند نیز افزایش داشته است و از ۵ هزار و ۴۰۳ یورو در ماه به ۵ هزار و ۵۶۷ یورو رسیده است.

دستمزد ماهانه یک کارگر در کانتون سوئیس (کانتون‌های سوئیس به عنوان اجزای تشکیل دهنده کنفدراسیون سوئیس و از لحاظ تئوری در حکم دولت‌های نیمه مستقل هستند.) چهار هزار فرانک حدود ۳۸۰۰ یورو درنظر گرفته شده است. به این ترتیب حداقل دستمزد از این پس در کانتون ژنو حدودا ساعتی ۲۳ یورو خواهد بود.

حداقل دستمزد در کشور استرالیا 753.80 دلار برای 38 ساعت کار در هفته است که به عبارتی 19.84 دلار در ساعت است. این حداقل دستمزد، یک نقطه شروع برای محاسبه دستمزد کارگران در این کشور است که به تصویب رسیده است و این در حالیست که در کنار این حقوق برای کارگران پاداش و مزایایی نیز قرار می دهند.

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

  • *مدت زمان بررسی و تماس با شما در صورت واجد شرایط بودن به مدت یک روز کاری خواهد بود.

بلاگمهاجرت به استرالیا

مهاجرت کاریویزای کارویزای کار استرالیا

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
هادی
هادی
22 روز قبل

ایا در استرالیا هم مانند ایران هر سال افزایش حقوق برای کارگران و کارمندان دارند

ناهید ( مشاور باراد)
ناهید ( مشاور باراد)
21 روز قبل
پاسخ به  هادی

دوست عزیز سوال جالبی کردی خدمتتان عرض کنم که کشور استرالیا یک کشور پیشرفته با رشد اقتصادی بالاست و لذا هر سال هزینه ها وکالاها تغببر نمی کند که به تبع افزابش قبمت هم داشته باشد پس افزایش حقوق دیده نمی شود

همتی
همتی
21 روز قبل

برای دانشجوانی که در استرالیا به طور مخفی کار میکنند هم این نرخ دستمزد همین مقدار است

ناهید ( مشاور باراد)
ناهید ( مشاور باراد)
21 روز قبل
پاسخ به  همتی

آقای همتی دانشجویانی که اجازه کار دارند می توانند بر اساس نرخ دستمزد ، دستمزد دریافت کنند . مطمئنا برای کسانیکه اجازه کار ندارند شرابط مناسب نیست.