مهاجرت پزشکان به دانمارک

کسانی که در خارج از کشور دانمارک در رشته ی پزشکی  فارغ التحصیل شده اند، می توانند برای اقامت موقت دانمارک اقدام کنند. در این دوره اقامت موقت آنها می توانند اقدام به یادگیری زبان دانمارکی نموده و مراحل ثبت مدرک (آزمون های حرفه ای و…) را طی کنند تا بتوانند به عنوان پزشک در دانمارک، مورد تأیید قرار گیرند این موضوع مهاجرت پزشکان به دانمارک را بسیار پر طرفدار کرده است.

افراد در صورت اخذ اقامت موقت که به منظور دریافت مجوز طبابت در دانمارک اعطا می شود، از اجازه کارتخصصی در کشور دانمارک برخوردار نمی باشند. از این رو فرد باید برای یک اجازه کار مجزا با عنوان “اشتغال برای انطباق و اهداف آموزشی” (‘employment for adaptation and training purposes’) اقدام نماید. این پروسه نیز در واقع بخشی از فرایند ثبت مدرک است. در ادامه مفصل به روند دریافت ویزا و مجوز طبابت در دانمارک می پردازیم.

خوشبختانه کشور دانمارک شرایط دریافت ویزا را برای کادر درمان تا حد ممکن آسان کرده است و به خصوص پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران به راحتی می توانند اقدام به اخذ این نوع ویزا کرده و بقیه مراحل ثبت تخصص خود را در دانمارک پشت سر بگذارند.

شرایط ویزای دانمارک برای پزشکان

  • مدرک تحصیلی پزشکی عمومی
  • حداقل یک سال سابقه کار با درنظر گرفتن طرح اجباری

مراحل دریافت ویزا مهاجرت پزشکان به دانمارک

1. ارزیابی مدارک

در مرحله اول ابتدا باید مدارک تحصیلی و شغلی شما برای اداره بهداشت و درمان دانمارک Danish Patient Safety Authority  به صورتی پستی ارسال شود تا توسط این اداره بررسی ،تایید و معادل سازی گردد. این مرحله حدود 6 تا 10 ماه زمان می برد.

2. درخواست ویزا

پس از دریافت ارزیابی مثبت مدارک خود بلافاصله درخواست خود را برای ویزا ثبت می نمایید. این مرحله شامل پرداخت هزینه دولتی، ارسال تمام مدارک و پرکردن فرم های مربوطه می باشد که لازم است بسیار با دقت و توسط فرد متخصص انجام شود.

3. دعوت به انگشت نگاری و ویزا

پس از ثبت درخواست ویزای خود باید منتظر بمانید تا اداره مهاجرت دانمارک شما و همراهانتان را دعوت به انگشت نگاری کند. پس از انجام مرحله انگشت نگاری ویزای شنگن 3 ساله شما صادر می شود.این مرحله بین 1 تا 2 ماه به طول می انجامد.

مراحل دریافت مجوز پزشکی در دانمارک

مراحل دریافت مجوز پزشکی در دانمارک

شما سه سال زمان دارید تا مراحل زیر را طی کنید وبه عنوان یک پزشک مشغول به کار شوید.

1. یادگیری زبان دنمارکی

درست است که برای دریافت ویزا نیازی به ارائه هیچ گونه مدرک زبان چه دانمارکی و چه انگلیسی نیست اما باید بدانید که پزشکی شغلی بسیار مهم است که با سلامتی و جان مردم در ارتباط می باشد پس دانستن زبان دانمارکی از الزامات دریافت مجوز فعالیت شماست. بنابراین، پس از ورود به دانمارک اولین مرحله یادگیری زبان دانمارکی است. شهرداری محل سکونت شما وظیفه برگزاری کلاس های زبان دانمارکی رایگان و یا معرفی شما به یک آموزشگاه زبان دانمارکی را دارد. اگر پس ازگذشت یک ماه از ورودتان از شهرداری با شما تماسی گرفته نشد باید به صورت حضوری مراجعه و اعلام کنید. همچنین می توانید یادگیری زبان دانمارکی را از قبل از ورود و همزمان با ثبت درخواست خود در ایران  آغاز کنید.

 2.  آزمون زبان دانمارکی (DANISH 3)

پس از یادگیری زبان دانمارکی باید در آزمون DANISH 3  شرکت کرده و در بخش نوشتاری نمره 7، در بخش خواندن نمره 7 و در بخش گفتاری نمره 10 را کسب کنید.

3. آزمون پزشکی

برای ثبت نام در آزمون های پزشکی، باید مدارک قبولی شما در آزمون زبان تایید شوند. آزمون های پزشکی شامل یک آزمون کتبی و یک آزمون شفاهی است و دو بار در سال برگزار می شود. آزمون کتبی در ماه های مارچ و سپتامبر و آزمون شفاهی در می و نوامبر برگزار می شود.

* آزمون کتبی

این آزمون 4 ساعته شامل سوالات مربوط به داخلی و جراحی می باشد. سطح این آزمون با سطح مورد نیاز فارغ التحصیلان پزشکی دانمارکی مطابقت دارد. یک ممتحن خارجی امتحان را قضاوت می کند و شما از مقیاس درجه بندی 7 امتیازی نمره می گیرید.

* آزمون شفاهی

این یک آزمون 2 ساعته است و شما از چندین ایستگاه عبور خواهید کرد که در آن در تخصص های مختلف مورد بررسی قرار می گیرید. برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مهارت های نجات جان خود را نشان دهید یا علائم، تشخیص و درمان را توضیح دهید و شرح دهید. روش ارزیابی این آزمون براساس قبولی و ردی است و سیستم امتیازبندی و نمره دهی ندارد.

4. شرکت در دوره ی قوانین بهداشت و درمان دانمارک(Course in Danish Health Registration)

برای  اینکه دردوره قانون بهداشت دانمارک ثبت نام کنید، ابتدا باید مدرک شما مبنی بر قبولی در آزمون زبان تایید شود. این یک دوره 3 روزه شامل سه ماژول آموزش گروهی و کار گروهی است. در پایان دوره یک آزمون کتبی وجود دارد. این دوره معمولاً 4-5 بار در سال برگزار می شود.

 6. دوره ی کارآموزی تطبیقی(Employment for Adaptation and training)

هنگامی که آزمون پزشکی و دوره قوانین بهداشت دانمارک را گذرانده اید، باید برای اهداف سازگاری و آموزش  استخدام شوید. شما باید حداکثر 12 ماه پس از گذراندن آخرین آزمون پزشکی یا دوره ی قانون بهداشت دانمارک، این موقعیت کاری را پیدا کنید. لازم به ذکر است که پیدا کردن مکان کارآموزی برای گذراندن این دوره به عهده شما می باشد.  حقوق و کار شما تحت شرایط عمومی استخدامی است. قبل از شروع به کار، باید یک “مجوز ارزیابی” (مجوز موقت) نیز دریافت کنید.

7. مجوز کارمستقل

شما می توانید در ماه آخر دوره ارزیابی کارآموزی خود  برای مجوز دانمارکی و اجازه کار مستقل به عنوان دندانپزشک درخواست دهید.

8.تخصص

هنگامی که مجوز و اجازه کار مستقل به عنوان پزشک را دریافت کردید، می توانید دوره های تخصص را شروع کنید. اگر دارای مدارک تخصصی هستید، می‌توانید برای ارزیابی دوره‌های تخصصی تکمیل‌شده خود با در نظر گرفتن آموزش‌های تکمیلی، در صورت لزوم، از یکی از سه  شورای منطقه‌ای  تحصیلات تکمیلی پزشکی درخواست ارزیابی دهید.

 

 

 

هزینه های ویزای کادر درمان دانمارک

  • هزینه های ترجمه مدارک تحصیلی، شغلی و هویتی (متغیر)
  • هزینه ی پست مدارک
  • هزینه ارزیابی مدارک
  • هزینه دولتی درخواست ویزا
هزینه ها ،درآمد و مخارج پزشکان دانمارک

     درآمد پزشکان در دانمارک

فردی که در دانمارک در بخش بهداشت و درمان کار می کند معمولاً حدود 60700 DKK در ماه درآمد دارد. دستمزدها از 12700 DKK (کمترین) تا 181000 DKK (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است.

این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق بین مشاغل مختلف بهداشتی و پزشکی به شدت متفاوت است. این بازه ی حقوقی شامل تمامی افرادی است که در بخش بهداشت و درمان فعالیت می کنند ازکارمند اداری تا پزشک و متخصص. اما اگر بخواهیم فقط و فقط پزشکان را درنظر بگیریم، یک پزشک عمومی در ماه میانگین 98 هزار کرون درآمد دارد که در مقایسه با بقیه کشورها و نسبت به مخارج زندگی در این کشور رقم قابل توجهی است.

مخارج زندگی در دانمارک

هزینه های زندگی هرفرد با توجه به نیازها، مدیریت مالی شخصی و سبک زندگی او می تواند متفاوت باشد اما با استناد به سایت  Nambeo هزینه اجاره مسکن در دانمارک در مرکز شهر برای یک آپارتمان یک خوابه میانگین 6785 کرون و در خارج از شهر حدود 4931 کرون می باشد. همینطور هزینه آب،برق،گرمایش و سرمایش به طور میانگین برای یک آپارتمان 85 متری حدود 1224 کرون در ماه است.

آزمون زبان دانمارکی (DANISH3)  چیست؟

این آزمون شامل بخش کتبی و شفاهی درک مطلب، ارتباط نوشتاری و ارتباط شفاهی است. شما باید در آزمون ارتباط شفاهی  حداقل نمره 10 ، در آزمون های درک مطلب و ارتباط نوشتاری باید در هر آزمون حداقل نمره 7 را کسب کنید. حداقل نمرات سه بخش باید  به طور همزمان و در یک آزمون به دست آید. ین آزمون دو بار در سال در ماه می یا جون و نوامبریا دسامبر برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکان هایی که می توانید در کلاس های دانمارکی شرکت کنید، با شهرداری  محل سکونت خود در دانمارک تماس بگیرید. همچنین می توانید قبل از ارسال درخواست و مدارک صلاحیت های رسمی، مدرک زبان دانمارکی خود را دریافت کرده باشید. با این حال، شما باید کمتر از 12 ماه قبل از درخواست مجوز، امتحان را پشت سر گذاشته باشید، مگر اینکه بتوانید ثابت کنید که در دوره پس از قبولی در آزمون زبان به طور مداوم در دانمارک اقامت داشته اید.

مشاور باراد :

 

روش های مهاجرت

قبل از هر اقدامی با مشاورین موسسه مهاجرتی ما تماس گرفته و سوال های خود را از آن ها به صورت رایگان بپرسید

phone ۰۳۱-۳۲۲۰۲۹۳۸۰۲۱-۲۲۰۳۰۲۵۰

و یا فرمهای مشاور مهاجرت موجود پر کرده تا مشاورین ما با شما در اولین فرصت تماس بگیرند و مشاوره حضوری و تلفنی رایگان بگیرید.

 

بیش از 6000 پرونده موفق!