دانشگاه های برتر کانادا در سال 2022 بر اساس رتبه بندی QS Ranking

تاریخ بروزرسانی : 23 اردیبهشت, 1402

سیستم آموزشی یکپارچه و عالی کانادا همیشه باعث جذب هزاران هزار دانشجوی بین المللی شده است. دانشگاه های این کشورهمیشه در بین بهترین های جهان بوده و هستند.

دانشجویان خارجی با تحصیل در دانشگاه های کانادا که از لحاظ علمی و آموزشی در سطح عالی در جهان قرار دارند شانس دریافت بهترین خدمات آموزشی و داشتن آینده ای روشن را خواهند داشت. . همچنین  تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته ی دیگر مانند آمریکا کم هزینه تر است. پروسه دریافت پذیرش و  اخذ ویزای تحصیلی کانادا، آسانتر است و در کنار  همه این‌ها، پس از مهاجرت به کانادا با هدف تحصیل، امکان دریافت اقامت دائم هم وجود خواهد داشت. در ادامه به بررسی دانشگاه های برتر کانادا بر اساس رتبه بندی جهانی QS  در سال 2022 می پردازیم.

  1. University of Toronto( دانشگاه تورنتو) | دانشگاه برتر کانادا

رتبه جهانی: 25

رتبه کشوری: 1

این دانشگاه در رتبه‌بندی امسال چهار پله صعود کرد و در اکثر شاخص‌ها، به‌ویژه شهرت علمی، که در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد، نمرات بالایی کسب کرد. دانشگاه تورنتو بیش از 700 برنامه در مقطع کارشناسی و 200 برنامه تحصیلات تکمیلی در 3 پردیس ارائه می دهد.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازفیزیک، معماری، داندانپزشکی، حقوق،هنر، مهندسی و علوم کاربردی و…

این دانشگاه با الهام از دانشگاه‌های مطرح انگلیس ساخته شده و از تعدادی دانشکده تخصصی دیگر تشکیل شده است . هر کدام از این هفت کالج دانشگاه تورنتو تاریخچه خاص و منحصربه‌فرد خود را دارد. دانشگاه تورنتو دستاوردها و موفقیت های مهمی در عرصه علمی، به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشتاز دارد.برای مثال، اولین دفتر نشر مقالات علمی در این دانشگاه تأسیس شد. همین طور نخستین دانشکده تخصصی علوم جنگل است. به‌علاوه دانشگاه تورنتو اولین دانشگاه در کانادا بود که هزینه‌های اختصاص‌یافته به آن از مرز یک میلیارد دلار کانادا گذشت.

دیگر مسئله‌ای که دانشگاه تورنتو را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کانادا کرده است، پیشتازی آن در جنبش‌های علمی است. مؤسسهٔ تخصصی نقد ادبی، نظریهٔ ارتباطات، نظریه ان‌پی-کامل در علوم کامپیوتری، درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، کشف انسولین، کشف میکروسکوپ الکترونی،  از مهم‌ترین دستاوردهای علمی دانشگاه تورنتومی باشند.

با توجه به اینکه دانشگاه تورنتو، پذیرای دانشجویان خارجی از ۱۶۰ کشور مختلف دنیا است، تحصیل در این دانشگاه کانادایی  برای  آشنایی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف هم می‌تواند تجربه‌ای پربار باشد.

 

دانشگاه برتر کانادا
دانشگاه برتر کانادا

 

  1. McGill University (دانشگاه مک گیل) | یکی از دانشگاه های برتر کانادا

رتبه جهانی: 31

رتبه کشوری: 2

در میان دانشگاه های کانادا در استان کبک، تنها سه دانشگاه انگلیسی‌زبان وجود دارند. دانشگاه مک‌گیل کانادا که ساختمان اصلی آن واقع در مرکز شهر مونترال است. بیشتر ساختمان‌های دانشگاه در محوطهٔ زیبای پارک‌مانند و فضای سبز واقع شده‌اند. خوابگاه دانشجویانی که ترم اول تحصیل در کانادا را در این دانشگاه می‌گذارند هم در همین محوطه‌ها است. مجموعا بیشتر از سی هزار دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف دانشگاه مک‌گیل را برای تحصیل در کانادا انتخاب کرده‌اند.  همچنین در مقایسه با دیگر دانشگاه های کانادا، بیشترین تعداد دانشجویانی  که سالانه برای ادامه  تحصیل دردانشگاه  آکسفورد بورسیه دریافت می‌کنند متعلق به دانشگاه مک گیل می باشد.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند از کشاورزی، بیولوژی، کامپیوتر،ریاضی و آمار، روانشناسی و…

دانشگاه  کتابخانه ی فوق‌العاده ای که شامل سیزده زیرمجموعهٔ کوچک‌تر و مجموعا حاوی شش میلیون کتاب و وسایل مرتبط است دارد که یکی دیگر از مواردی است که این دانشگاه را از دیگر دانشگاه های کانادا متمایز می کند.

نکته ای دیگر در مورد این دانشگاه این است که نخستین دانشکده ی پزشکی در کانادا در سال 1829 در دانشگاه مک گیل ساخته شده است و به همین دلیل است که همچنان امروز فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و درمانی این دانشگاه در جهان حرف اول را می زنند.

دانشگاه مک گیل کانادا
دانشگاه مک گیل کانادا
  1. University of British Columbia ( دانشگاه بریتیش کلمبیا)

رتبه جهانی: 45

رتبه کشوری: 3

دانشگاه بریتیش کلمبیا قدیمی ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا می باشد. مرکزی جهانی برای آموزش، تحقیق و فراگیری علوم مختلف که به عنوان یکی از بیست دانشگاه برتر جهان هم شناخته می‌شود.

ساختمان‌های اصلی دانشگاه واقع در شهرهای ونکووربا 12 دانشکده  و کلونا  با 7 دانشکده هستند. دانشجویان خارجی که در ساختمان ونکوور دانشگاه تحصیل می‌کنند، می‌توانند از مناظر زیبای سواحل و کوهستان‌های اطراف آن لذت ببرند.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازرسانه، تاریخ، زبان شناسی، مهندسی فناوری،محیط زیست و کسب و کار و اقتصاد و..

در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا این دانشگاه را به عنوان محل تحصیل‌شان انتخاب می‌کنند.  . سالانه مبلغ بسیار قابل توجهی، بالغ بر 600 میلیون دلار، در این دانشگاه صرف پروژه های تحقیقاتی میشود که به دانشجویان فرصت پیشرفت در زمینه های مختلفی را می دهد و این از مهمترین وجوه تمایز دانشگاه بریتیش کلمبیا محسوب میشود.

از آنجا که مسئولین این دانشگاه سالانه مبلغ قابل توجهی را به بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی تخصیص می دهند ، این دانشگاه می تواند انتخاب مناسبی باشد برای دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه و فاند دارند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه بریتیش کلمبیا
  1. Universite de Montreal( دانشگاه مونترال) | چهارمین دانشگاه برتر کانادا

رتبه جهانی: 118

رتبه کشوری: 4

در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا، مونترال تنها دانشگاه فرانسوی‌زبان است. دومین دانشگاه بزرگ کانادا از حیث تعداد دانشجویان. در حال حاضر بالغ بر ۴۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل هستند.   مونترال یکی دیگر از دانشگاه‌های کانادا است که در آن توجه ویژه‌ای به پروژه های و فعالیت های  تحقیقاتی نشان داده می‌شود وسالانه مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار در این دانشگاه صرف کارهای تحقیقاتی می‌شود.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازدندانپزشکی، پزشکی، پرستاری، حقوق، آموزش،هنر، داروسازی و …

از هر 4 دانشجوی دانشگاه مونترال 1 نفر خارجی است و یکی از مهمترین دلایل آن می تواند زندگی کم هزینه تر در شهر مونترال باشد که این دانشگاه را به مقصدی پرطرفدار برای دانشجویان خارجی از هر نژاد و ملیتی تبدیل کرده است .

 

 

  1. University of Alberta( دانشگاه البرتا)

رتبه جهانی: 119

رتبه کشوری: 5

این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ در شهر ادمونتون که مرکز آلبرتا است تأسیس شد. محوطهٔ جنوبی دانشگاه متمرکز بر فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزهٔ کشاورزی است. همچنین مساحتی معادل با ۳۲۵۱۶ متر مربع در بخش جنوبی دانشگاه به ساخت باشگاه‌های ورزشی اختصاص یافته است.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازهنر، آموزش، تجارت، پرستاری، حقوق،فنی و مهندسی و پزشکی و…

 

  1. McMaster University (دانشگاه مک مستر)

رتبه جهانی: 144

رتبه کشوری: 7

دانشگاه مَک مستر واقع در همیلتون انتاریو است.  مساحت قابل‌توجه زمین‌های در اختیار دانشگاه آن را از بسیاری از دانشگاه های کانادا متمایز کرده است. دانشکدهٔ پزشکی مک مستر در میان دانشگاه های کانادا از برترین ها است و دستاوردهای جهانی زیادی به نام محققان آن ثبت شده است. دیگر دانشکده‌های مطرح دانشگاه مرتبط با رشته‌های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی هستند. یکی از سیاست‌های مرکزی دانشگاه تأکید بر فعالیت‌های تحقیقاتی مرتبط با نیازهای ضروری جامعه است.

دانشگاه مک مستر نامش همیشه در بین 100 دانشگاه برتر جهان درخشیده است .این دانشگاه از بیش از 90 کشور جهان دانشجو دارد و یکی از مواردی که آن را از دیگر دانشگاه ها جد کرده است کارهای تحقیقاتی ومشارکتی آن در سطح بین المللی است.افراد بسیار موفق و مهم زیادی در دنیا از جمله برندگاه جایزه نوبل از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.

 

 

  1. University of Waterloo( دانشگاه واترلو)

رتبه جهانی: 166

رتبه کشوری: 7

در میان دانشگاه های کانادا، واترلو نسبتا جدیدتر است و با وجود اینکه بیشتر از نیم قرن از آغازبه‌کار آن نمی‌گذرد، تبدیل به یکی از جامع‌ترین دانشگاه های کانادا شده است. در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو در آن به‌صورت نیمه وقت و تمام‌وقت تحصیل می کنند.

از جمله رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازحسابداری، کامپیوتر، روابط بین الملل، معماری،مارآفرینی و تجارت و داروسازی و…

این دانشگاه برای  محقق کردن اهداف مرتبط با آموزش، تحقیق و اختراعات همکاری های زیادی باسازمان ها و موسسات علمی متعددی در سراسر جهان داشته است.

  1. Western University ( دانشگاه وسترن)

رتبه جهانی: 203

رتبه کشوری: 8

دانشگاه وسترن که در سال 1878 میلادی در کانادا تاسیس شده است رتبهٔ هشتم در میان بهترین دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص داده است.  در سیاست‌های این دانشگاه توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های تحقیقاتی نشان داده می‌شود و همیشه جزء ۱٪ دانشگاه‌های برتر جهان بوده است.این دانشگاه بیشتر از هر چیز به‌خاطر برنامه‌های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی‌اش شهرت پیدا کرده است .

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازمهندسی، موسیقی، هنر،حقوق، بازرگانی، پزشکی و دندانپزشکی، مطالعات رسانه و غیره است.

  1. Queen’s University( دانشگاه کویینز)

 

رتبه جهانی: 246

رتبه کشوری: 9

کوئینز یک دانشگاه تحقیقاتی با بودجه عمومی و عضو انجمن دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا است. برنامه های کارشناسی تمام وقت اکثریت ثبت نام مدرسه را شامل می شود . کوئینز در چندین دانشکده و مدرسه سازماندهی شده است. اینها شامل هنر و علوم، آموزش، مهندسی و علوم کاربردی، علوم بهداشتی، حقوق، دانشکده سیاست عمومی، و مدرسه کسب و کارهستند.

 

  1. University of Calgary( دانشگاه کلگری)

رتبه جهانی: 246

رتبه کشوری: 9

این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ در نزدیکی کوه‌های راکی، در کلگریِ آلبرتا تأسیس شد. همه‌ساله نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در آن تحصیلات‌شان را شروع می‌کنند. ۲۵ هزار نفر از این تعداد در مقاطع کاردانی و کارشناسی، ۶ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود پانصد نفر در مقطع فوق‌دکتری تحصیل می‌کنند.

رشته هایی که در این دانشگاه می توان یافت عبارتند ازمهندسی، علوم و هنر،بهداشت، حقوق و کسب و کار .

 

 

 

بیش از 6000 پرونده موفق!