web analytics
stady-visa

کانادا به عنوان یکی از کشورهایی که بالاترین سطح آموزشی را دارد میزبان بیش از 190000 دانشجوی بین المللی در سال  می باشد. این کشور به دلیل داشتن بستر مناسب فرهنگی ، آموزشی و رفاهی مورد توجه بسیاری از دانشجویان جهت ادامه تحصیل قرار گرفته است. با تحصیل در کانادا افراد می توانند پس از پایان تحصیلات خود معادل روزهایی که به تحصیل مشغول بودند در خاک این کشور مانده و به جستجوی شغل بپردازند که به آن اجازه ی کار پس از تحصیل (PGWP) گفته می شود این یکی از بزرگترین مزیت های ویزای تحصیلی محسوب میشود زیرا پس از فارغ التحصیلی و با حداقل یک سال کار در کشور کانادا افراد می توانند جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند و به صورت قانونی مقیم کشور کانادا شوند.

سال گذشته، کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین المللی پذیرش کرد. اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند. تنوع دانشجویان بین المللی برای دولت کانادا اولویت دارد. در سال 2019، Building on Success، یک استراتژی آموزش بین المللی جدید (IES ) را راه اندازی کرد. دولت 147.9 میلیون دلار برای این هدف در پنج سال آینده بودجه اختصاص داده است.

شما می توانید با همکاری با ما از طریق برنامه دانشجویان بین المللی ما، شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

 

از دیگر مزیت های تحصیل در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • هزینه تحصیل پایین تر نسبت به کشورهای دیگر از جمله آمریکا
 • داشتن اجازه کار در حین تحصیل ( معادل 20 ساعت در هفته در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات)
 • امکان به همراه داشتن همسرو فرزند( در صورت تاهل)
 • اجازه کار تمام وقت برای همسر ( در صورت تاهل)
 • تحصیل رایگان فرزند ( درصورت تاهل )

 

هزینه های تحصیل در مقاطع دانشگاهی کانادا

هزینه دانشگاه ها در هر استان و هر مقطع متفاوت می باشد اما به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از سالی 35000 دلار کانادا، مقطع کارشناسی ارشد از سالی 14000 دلار کانادا و مقطع دکترا از سالی 10000 دلار کانادا شروع می شود و هزینه زندگی دانشجویی را بسته به نوع اسکان دانشجو و استایل زندگی او می توان میانگین بین 800 تا 1400 دلار کانادا تخمین زد.

 

سن متقاضی برای ویزای دانشجویی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی شرط سنی خاصی وجود ندارد اما بهترین زمان ممکن برای اقدام، بلافاصله پس از پایان مقطع قبلی به حساب می آید. هر چه سن شما بالاتر رود و زمان بیشتری از آخرین فارغ التحصیلی شما گذشته باشد شانس شما برای اخذ ویزا کاهش می یابد. البته درمواردی که این فاصله (گپ) تحصیلی را مشغول تحقیق و پژوهش بوده باشد و یا این فاصله کمتر از 5 سال باشد می توان با سابقه ی پژوهش و یا کار مرتبط آن را توجیه کرد.

 

شرایط لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی یا ویزای دانشجویی کانادا

 • معدل

برای هر مقطع معدل مقطع قبلی  باید حداقل  14.5 باشد که هرچه بالاتر باشد شانس دریافت پذیرش را افزایش می دهد.

 • نمره زبان

حداقل نمره زبان درخواستی اکثر دانشگاه ها آیلتس آکادمیک 6 یا معادل آن است که هرچه بالاتر باشد شانس دریافت پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی را افزایش می دهد. توجه داشته باشید که نمره درخواستی هر دانشگاه و هر مقطع ممکن است متفاوت باشد پس قبل از اقدام برای دریافت پذیرش لازم است از شرایط دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

 • نامه معرف (Recommendation Letter)

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا لازم است دانشجو از 2 یا 3 نفر از اساتید مقطع قبلی خود معرفی نامه یا همان Recommendation Letter  که در مورد توانایی های آکادمیک فرد می باشد دریافت کرده و به دانشگاه ارائه دهد.

 • انگیزه نامه یا SOP(Statement of purpose)

ارائه انگیزه نامه یکی از مهمترین نکات اخذ پذیرش از دانشگاه است. در این نامه متقاضی باید انگیزه و هدف خود از انتخاب رشته و دانشگاه  مورد نظر وهمچنین برنامه های آینده خود  پس از فارغ التحصیلی را شرح دهد.

 • مکاتبه با اساتید دانشگاه

برای دریافت پذیرش از برخی دانشگاه ها یا در صورتیکه فرد بخواهد ار بورسیه یا کمک هزینه های مالی دانشگاه استفاده کند لازم است با اساتیدی که حوزه ی تخصصی و تحقیقاتیشان مرتبط با رشته خود می باشد مکاتبه کرده و در صورتیکه یکی از اساتید او را بپذیرد اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود کند.

 • رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی شامل تمام مدارک و مهارت های آکادمیک ، کاری یا مقالات پژوهشی فرد می باشد که ممکن است در برخی موارد درخواست شود.

 

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی یا اجازه تحصیل

پس از دریافت پذیرش متقاضی باید در کوتاه ترین زمان ممکن مدارک خود را تکمیل نماید به سفارت کانادا ارائه دهد.

 • ارائه تمام مدارک تحصیلی و ریزنمرات به صورت ترجمه شده
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی از جمله پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (یا فرانسه برای دانشگاه های فرانسوی زبان)
 • ارائه Study Plan

متقاضی باید در برنامه تحصیلی یا study plan  خود هدف و انگیزه ی خود از تحصیل در کانادا را شرح داده و همینطور دلایل واضح و روشنی برای اثبات قصد  بازگشت به کشورش پس از پایان تحصیلاتش ارائه دهد. این نامه یکی از مهمترین مدارک لازم برای اخذ ویزا می باشد و تاثیر بسیاری در تصمیم گیری افسر پرونده متقاضی دارد.

 • ارائه تمکن مالی

متقاضی باید تمکن مالی لازم  جهت پرداخت هزینه های حداقل یک سال زندگی و تحصیل خود را اثبات نماید که این کار از طریق پول نقد در قالب حساب های کوتاه مدت ارزی یا ریالی امکان پذیر است. توجه داشته باشید که اموال منقول و حساب های بلند مدت قابل قبول نیستند و ارائه آنها توسط فرد متقاضی،همسر یا والدین فقط جهت قوی تر شدن پرونده می تواند استفاده شود.

 • ارائه مدارک و سوابق کاری در صورت داشتن گپ تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • گذراندن مرحله انگشت نگاری

پس از بررسی مدارک توسط سفارت فرد متقاضی برای انگشت نگاری یا Biometrics دعوت می شود که برای انجام آن باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه نماید و پس از آن منتظر تصمیم افسر پرونده بماند. لازم به ذکر است که در ویزاهای تحصیلی و توریستی دعوت شدن به انگشت نگاری گارانتی برای دریافت ویزا محسوب نمی شود و بخشی از مراحل  اداری لازم به حساب می آید.

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments