اقامت کانادا از طریق ازدواج

فرم مشاوره ویزای ازدواج کانادا :

توجه: مدت زمان بررسی و تماس با شما در صورت واجد شرایط بودن به مدت یک روز کاری خواهد بود.

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا، از طریق ازدواج است. بدون شک اولین مرحله برای شروع این پروسه ازدواج کردن است و بدون این امر نمی‌توان از حق مذکور استفاده نمود. این نکته بسیار مهم است که ازدواج شما به نوعی شناخته شده و رسمی باشد.

قوانین مهاجرت از طریق ازدواج

کسی که دارای اقامت دائم یا شهروندی کشور کانادا باشد یا اصطلاحا تابعیت این کشور را داشته باشد می‌تواند برای مهاجرت همسر خود به کانادا اقدام نماید. فرد اقدام کننده حامی یا همان اسپانسر (Sponsor) خوانده می‌شود. لازم است اسپانسر هنگام اقدام ساکن کشور کانادا باشد.

* شهروندان کانادا که در شرایط خاصی باشند، می‌توانند از این شرط معاف گردند.

 

افرادی که همسر عقدی یا قانونی یکدیگر هستند نیازی به انجام شرط ۱ سال زندگی قانونی با یکدیگر نیستند. این افراد از این شرایط معاف هستند ولی باید نشان دهند که ازدواج آن‌ها واقعی بوده و به دلیل مهاجرت به کانادا صورت نگرفته است.

کسانی‌که به عنوان شریک زندگی با هم نامزد کرده‌اند نمی‌توانند ازطریق این برنامه مهاجرتی اقدام نمایند. بنابراین قادرنیستند نامزد خود را به عنوان همراه و برای اقامت دائم به کانادا برده و یا اسپانسر وی برای مهاجرت شوند.

شرایط رسمیت یافتن عقد برای اخذ ویزای ازدواج کانادا

در روش مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، به رسمیت شناخته شدن ازدواج یکی از شروط اصلی است. شناخته شدن و رسمی بودن یک پیوند ازدواج از چند راه مختلف میسر می‌شود. در حالت عمومی وقتی که یک زوج با هم ازدواج می‌کنند، یک گواهی ازدواج دریافت خواهند کرد که مدرکی برای رابطه جدید آن‌ها است.

گاهی اوقات ممکن است دو نفر به دلیل این که برای مدت بسیار طولانی با هم زندگی کرده‌اند به عنوان یک زوج شناخته شوند(Conjugal Partner یا common-law partner). به این نوع ازدواج، قانون مشترک نیز می‌گویند که قواعد و قوانین آن در هر جا متغیر است. در حین پروسه به دست آوردن شهروندی کانادایی برای همسر، سازمان شهروندی و مهاجرت کانادا یا همان CIC از شما می‌خواهد تا تایید کنید که ازدواج مورد نظر واقعی است.

 

چه افرادی می‌توانند اسپانسر شوند؟

فردی که می‌تواند اسپانسر همسر خود در کانادا شود و اقامت دائم از طریق او دریافت گردد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. مقیم یا شهروند کانادا
 2. حداقل ۱۸ سال سن
 3. ساکن کانادا
 4. فرم‌های تقاضانامه برای مهاجرت همسر را کاملا تکمیل کرده باشد
 5. درآمد کافی برای ورود همسر را داشته و آن را اثبات نماید
 6. به دولت کانادا بدهی نداشته باشد
 7. هنگام ازدواج با همسر خود شریک زندگی دیگری نداشته باشد
 8. طی ۵ سال گذشته خود از طریق این روش به کانادا مهاجرت نکرده باشد
 9. در زندان نباشد
 10. برای گذران زندگی خود از حمایت دولت و یا Social Assistant استفاده نکند.

اگر فرد اسپانسر شهروند کانادا باشد ولی در حال زندگی در خارج از کانادا باشد می‌تواند اسپانسر همسرش شود به شرط آنکه بعد از صدور ویزا به همراه همسرش وارد کانادا شود و در آنجا مشغول کار و زندگی گردد. تمامی مدارک نامبرده باید به صورت محکمی به افسر مهاجرت تحویل داده شود.

قوانین حین ازدواج و پس از آن

زمانی‌که شخصی اسپانسر همسر خود می‌شود به مدت ۳ سال تعهد دارد که هزینه‌های زندگی همسر خود را تقبل نماید. در این مدت اگر دو طرف از یکدیگر جدا شوند نیز این تعهد باطل نخواهد شد و اسپانسر موظف است هزینه‌های طرف مقابل را تامین نماید.

چنانچه فرد زیر ۳ سال از اسپانسر جدا گردد و به دلیل تامین نشدن از سمت اسپانسر خود از دولت درخواست کمک هزینه نماید، اسپانسر دچار مشکل خواهد شد و موظف است تمامی هزینه‌هایی را که دولت به عنوان کمک هزینه مالی در اختیار همسر وی قرار داده است را به دولت بازگرداند.

چه کسانی می‌توانند از این ویزا استفاده کنند؟

همسر اسپانسر را اصطلاحا Applicant گویند. برای این فرد نیز طبق آیین نامه مهاجرتی کانادا شرایطی وجود دارد که آن ها را به ترتیب عنوان می کنیم

 • در هنگام ازدواج با همسر کانادایی‌اش شریک زندگی دیگری نداشته باشد
 • هنگام اقدام به ازدواج کمتر از ۱۸ سال سن نداشته باشد
 • ممنوع الورود به کانادا نباشد
 • فرم‌های مربوطه را به صورت کامل پر کرده باشد
 • ازدواج او واقعی بوده و به دلیل دریافت اقامت کانادا ازدواج نکرده باشد

مراحل مهاجرت به کانادا از روش ازدواج

در صورتی‌که شرایط نام برده شده برای اسپانسر شدن و مورد حمایت قرار گرفتن از این طریق برای هر دو طرف محیا باشد، اسپانسر و همسر وی باید تمامی فرم‌های مربوطه را پر کنند و آن را به دفتری به نام میسی ساگا بفرستند. اگر میسی ساگا قبول پرونده نماید فایل نامبر برای شخص مورد نظر صادر خواهد شد و از اسپانسر و همسر وی تقاضا می گردد که یک پرونده آنلاین تهیه نمایند.

*میسی ساگا نام دفاتری است که در خارج از کانادا امور مربوط به اسپانسرشیپی اعضای خانواده را پذیرفته و کارهای مربوط به آن‌ها را انجام می‌دهد.

پس از ایجاد پرونده آنلاین به مرور مدارک بیشتری از متقاضیان درخواست خواهد شد و پس از آن آزمایشات پزشکی انجام خواهد گرفت و ویزای شخص متقاضی صادر خواهد شد و همسر به عنوان مقیم دائم کانادا وارد خاک این کشور می‌گردد.

مدارک مورد نیاز مهاجرت به کانادا

جهت مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج باید مدارکی تهیه گردد تا به واسطه آن روند اجرایی کار انجام شود مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • داشتن گذرنامه معتبر از کشور مبدا
 • در دست داشتن شناسنامه معتبر
 • سابقه اقامت در کشور کانادا (در صورتی‌که فرد اسپانسر یا همسر وی سابقه اقامت در کانادا را داشته باشند)
 • کارت تابعیت از کشور مبدا
 • گواهینامه معتبر رانندگی از کشور مبدا
 • جواز ازدواج کانادا که به مدت ۹۰ روز از صدور آن اعتبار خواهد داشت

چنانچه تقاضای اسپانسرشیپی رد بشود می‌توان از طریق دادگاه‌های مهاجرتی کانادا تقاضای تجدید نظر داد. برای انجام این کار به صورت معمول ۳۰ روز به شما فرصت داده می‌شود.

 

مدت زمان صدور ویزای ازدواج کانادا

برای به نتیجه رسیدن پروسه انجام کار نیاز به یک مدت زمان مشخص است که با توجه به اعلام اداره مهاجرت کانادا ممکن است به انگشت نگاری احتیاج باشد. مدت زمان انجام کار ۱۲ ماه است که شامل موارد زیر است:

 • مدت زمان انجام بیومتریک
 • ارزیابی مدارک اسپانسر کننده و اسپانسر شونده
 • زمان بررسی پرونده برای واجد شرایط بودن طرفین

 

نحوه اعلام علاقه‌مندی:

پس از پر کردن فرم ارزیابی مشاوره مهاجرت به کانادا  توسط شما تیم مشاوران ارشد مهاجرت ما پس از بررسی شرایط شما با شما تماس گرفته و جزییات بیشتری از برنامه را در اختیار شما قرار خواهند داد.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments