آمار عجیب و واقعی در مورد مهاجرت پزشکان از کشور

سازمان نظام پزشکی اعلام کرده است که فقط در 10 ماه گذشته 3 هزار پزشک از کشورمان خارج شده‌اند و برای همیشه مهاجرت کرده‌اند و بر آمار افزایش مهاجرت روز بروز نیز افزوده می‌شود. یعنی به طور متوسط در هر ماه 300 پزشک با تجربه و متخصص کشورمان را از دست داده ایم. آمار عجیبی است، نه؟! مخصوصا در این دوران بیماری همه گیر. اما چه چیزی باعث این اتفاق شده است؟ امروز در این مطلب به علت و معلول این اتقاق می پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

بر اساس یک آمار موثق، فقط در دی ماه سال 1399، 172 نفر مدارک خود را برای مقاصد مختلف در خارج از ایران، از دانشگاه خود دریافت کرده‌اند.

تعداد 117 نفر  یعنی حدود ۷۰ درصد از این دانش آموختگان، دارای مدرک پزشکی بوده اند.

شما می توانید جزئیات تعداد افراد متخصص را با توجه به مدرک و مقصد مورد نظر در جدول زیر مشاهده کنید:

آمار عجیب و واقعی در مورد مهاجرت پزشکان از کشورشما می‌توانید فرم‌های موجود در صفحه  فرم مهاجرت  را پر نموده

و مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته

و به صورت رایگان مشاوره حضوری و تلفنی به شما می‌دهند.

سازمان نظام پزشكی اعلام كرد كه طی 10 ماه گذشته و در دوران شيوع بیماری همه گیر کرونا در كشور، 3هزار پزشك از ايران به ساير كشورهای مهاجر پذیر نظیر استرالیا، کانادا، دانمارک و …  مهاجرت كرده ‌اند. مهاجرت پزشكان به خارج از كشور، يكی از معضلات رو به رشد دهه اخير است و روسای وقت بزرگ‌ترين سازمان صنفی جامعه پزشكی همواره درباره اين معضل كه مهاجرت ارتباط مستقيمی با كاهش كيفيت زندگی و جايگاه اجتماعی اين جامعه متخصص و نخبه دارد، هشدار داده اند.

سال گذشته، محمدرضا ظفرقندی در روزهای اولی كه به تازگی به رياست كل سازمان نظام پزشكی منصوب شده بود، خبر داد كه سالانه 300 الی 350 فارغ‌التحصيل رشته پزشكی عمومی و 300 فارغ التحصيل تخصص های پزشكی (در مجموع حدود 650 پزشك) به خارج از كشور مهاجرت می كنند. سال 97، خبرگزاری فارس در گزارشی اعلام كرد كه مهاجرت پزشكان به خارج از كشور، بعد از اجرای طرح تحول سلامت (ارديبهشت 1393) 38 برابر افزايش يافته است.

اين خبرگزاری در گزارش خود اشاره كرده بود:

«قبل از سال 93، در دوران پيش از طرح تحول سلامت، با اینکه تعرفه های پزشكی كمتر بود اما خبری هم از كارانه‌های عجيب و غريب هم نبود، اما پزشك همان 100 هزار تومان را می گرفت. بعد از طرح تحول سلامت 93 كه وزارت بهداشت، تعرفه‌های پزشكی و كارانه‌ها را در بعضی از رشته‌ها تا 400 درصد افزايش داد، اين ارقام پرداخت نشد، تا جايی كه به دليل نبودن منابع برای اين افزايش تعرفه، پرداخت‌ها به جامعه پزشكی تا بيش از يك سال به تاخير افتاد».
در اين گزارش، به نقل از عباس كاميابی، رئيس وقت انجمن پزشكان عمومي ايران درباره فعاليت نكردن پزشكان در مشاغل مرتبط پزشكی آمده بود: «40 هزار نفر از 80 هزار پزشك عمومی، كار طبابت انجام نمی دهند و برای معيشت خودشان سراغ گرايش های غيرتخصصی رفته اند.» آقای ايرج حريرچی، سخنگوی وقت وزارت بهداشت هم در اين گزارش نقل كرده بود كه 15 هزار نفر از پزشكان كشور، ديگر طبابت نمی كنند كه اين اتفاق می ‌تواند به دليل مهاجرت يا عدم فعاليت در اين حرفه باشد.

سال 95 هم جناب آقای عليرضا زالی؛ رئيس وقت سازمان نظام پزشكي با ابراز نگرانی از روند رو به رشد مهاجرت پزشكان به خارج از كشور اعلام كرد: «تا قبل از سال 92، سازمان نظام پزشكی ب‌طور ميانگين، هفته‌ای يك گواهی مويد تخصص طبابت برای فارغ التحصيلان رشته پزشكی صادر می كرد ولی در سال 94، تعداد اين گواهی ها به 1980 فقره رسيد كه اين عدد بسيار نگران كننده است چون اغلب متقاضيان دريافت اين گواهی، پزشكان نسل جوان كشور هستند و اين اتفاق، دليلی ندارد جز آن‌كه رفتار با جامعه پزشكی طی سال‌های اخير رفتار خوبی نبوده و اين اتفاق، بازتاب و نتيجه رفتارهای ما با جامعه پزشكی است.

امروز 15 هزار پزشك فارغ‌التحصيل از دانشگاه‌ها داريم كه به سازمان نظام پزشكی مراجعه نكرده‌اند و حتی اگر فرض كنيم حدود پنج هزار نفر از اين جمعيت 15 هزار نفری، فوت شده يا به كار ديگری مشغول شده باشند، مفهوم آن اين است كه 10 هزار نفر ديگر ممكن است از كشور خارج شده باشند و اين علاوه بر گواهی هايی است كه در سال 94 صادر كرديم.

در سال 95 از هر 25 نفری كه در بورد كتبی و شفاهی قبول شدند، سوال شد كه در شرايط فعلی حاضر هستيد در دانشگاه، كار دولتی انجام دهيد كه پاسخ 24 نفر آن‌ها منفی بود! دلیل آن‌ها در رابطه با این مسئله این بود که بيش از يك سال است كه پزشكان كارانه دريافت نكرده اند. با اين مكانيسم و حجم مطالبات پرداخت نشده، جامعه پزشكی چگونه بايد اعتماد كند و به فعاليت درسيستم دولتی اميدوار باشد. »

البته با همه این موارد می دانيم كه مهاجرت به كشورهای دیگر، يك اتفاق لحظه‌ای و تصمیم آنی نيست و باید روند قانونی و پروسه آن با صبر طی شود تا پذيرش و پاسخ مثبت يك دانشگاه يا مركز پزشكی خوب دريافت شده و پزشك، بار سفر ببندد به سمت مقصد خود با يك بليت يك‌سره در دست حرکت کند.

بنابراين، بی دلیل نیست که 3000 پزشك ظرف 10 ماه پيش از اين، با تمام سختی های که این مسیر دارد و با تحمل دلتنگی عزیزان بار مهاجرت بسته و عازم كشورهای اروپايی و كانادا و امريكا شده اند تا در يك سرزمین دیگر که همزبانی ندارند، سطح متفاوتی از رفاه و آسايش و احترام به هويت نخبگان را تجربه كنند و قطعا این افراد ماه‌هايی قبل‌تر، حتی بسيار قبل تر از شيوع بيماری كرونا، عزم خود را برای درخواست پذيرش و پر كردن فرم‌های سفارت كشور مقصد طی كرده اند. بنابراين، دلیل مهاجرت همیشگی پزشکان را نبايد فقط به كرونا و عدم مدیریت روسا در رابطه با این موضوع ربط داد چون اين اتفاق، فقط پاك كردن صورت مساله است.

همانطور که گفتیم حقوق پزشکان در کشورهای دیگر با توجه به تخصص و تجربه ی آن ها بسیار بیشتر از کشور خودمان است و در آنجا سطح متفاوتی از رفاه و محیط کاری را تجربه می کنند. حمایت دولت از این افراد در کشورهای غریبه بسیار بیشتر از کشور خودمان است.

با توجه به تمام این اوصاف، نباید از مهاجرت این 3000 نفر در 10 ماه تعجب کنیم!

 

برای مشاوره رایگان حضوری و تلفنی و محاسبه امتیاز شما در مهاجرت و پیشنهاد بهترین راه مهاجرت شما فرم زیر را پر کنید.

  • *مدت زمان بررسی و تماس با شما در صورت واجد شرایط بودن به مدت یک روز کاری خواهد بود.

اخبار مهاجرتیبلاگ

افزایش مهاجرتافزایش مهاجرت به کاناداافزایش مهاجرت پذیریدفتر مهاجرتی در اصفهانمهاجرت

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مسلم دوست
مسلم دوست
1 ماه قبل

پزشکانی که از کشور مهاجرت میکنند آیا وثیقه ای از انها گرفته می شود تا برگردند

ستاره (مشاور باراد)
ستاره (مشاور باراد)
1 ماه قبل
پاسخ به  مسلم دوست

با تشکر از همراهی شما. چنانچه پزشکی در دوران خدمت خود(یعنی دوره ای که متعد به انجام کار برای دولت است) قصد مهاجرت داشته باشد بله ، ولی اگر دوره خدمت را گذرانده باشد لزومی برای ارائه وثیقه نیست.

nadi
nadi
1 ماه قبل

بعد از مهاجرت پزشکان ایا میتوان به کشور بازگشت ؟ چه مدت لازم است تا اقامت تثبیت شود و سپس به ایران بازگشت

ناهید ( مشاور باراد)
ناهید ( مشاور باراد)
1 ماه قبل
پاسخ به  nadi

دوست گرامی چنانچه بعد از گرفتن اقامت دائم قصد برگشت به کشور رادارید و مطمئن هستید که می توانید بدون مشکل خارج شوید میتوانید به کشور بازگردید. باید خاطر نشان کنم که قوانینی برای گرفتن اقامت دائم و زمان ماندن شما در خارج از کشور باید رعایت شود تا اقامت دائم را بدست آورید